Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

Opera i Filharmonia Podlaska

ul. Odeska 1

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki to obecnie największa instytucja kultury północno-wschodniej Polski. 

Początki Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej sięgają 1954 roku, kiedy w Białymstoku została powołana Państwowa Orkiestra Symfoniczna. Muzycy Orkiestry nie mieli wówczas własnej siedziby – próby i koncerty odbywały się m.in. w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki czy Pałacyku Gościnnym w Białymstoku. Po dwudziestu latach działalności artystycznej Orkiestra otrzymała status filharmonii i przeniosła się do sali koncertowej przy ulicy Podleśnej.

W ponad 60-letniej historii instytucji o kształcie artystycznym Orkiestry decydowali dyrektorzy: Kazimierz Złocki, Leon Hanek, Jan Kulaszewicz, Tadeusz Chachaj, Mirosław Jacek Błaszczyk, Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Dyrektorem instytucji jest obecnie Damian Tanajewski, a kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem Paweł Kotla (od 2016 roku).


Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.