Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR IM. STEFANA JARACZA OLSZTYN

ul. Obrońców Pokoju 23

W 1950 roku Teatrowi im. Stefana Jaracza w Olsztynie przyznano własne, skromne lokum w Elblągu – dawną przedwojenną gospodę „Alte Welt” (przez krótko dom parafialny), stojącą na stromej skarpie.
Otwarcie sceny nastąpiło 2 września 1950 r. Dopiero jesienią 1951 r. w czynie społecznym, w ciągu 60 dni, przeprowadzono remont, do widowni (461 miejsc) dobudowano scenę i zaplecze. Jak wspominał Kazimierz Czarnocki: „wysoce eksponowana funkcję” teatru „spełniać miał, górujący z dość stromej skarpy nad peryferyjną uliczką Kościelną, dawny dom parafialny. 
Mocno zrujnowany i trochę odremontowany przez Związek Zawodowy Transportowców. Latem było tam ładnie. Ale latem teatr nie grywał. A zimą? Kto z zasiedziałych elblążan nie pamięta, ileż to razy wypadało nam „na czworakach" wspinać się po oblodzonym pagórku. To na tej scenie w 1954 r. pracował Wilam Horzyca, jeden z współtwórców polskiego teatru monumentalnego, gdy za czasów stalinizmu pozwalano mu na pracę w teatrach poza dużymi ośrodkami. Teatr działał tu do 1966 r.

POWIĄZANE SPACERY

ISTNIEJĄCE I NIEISTNIEJĄCE MIEJSCA TEATRALNE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.