Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR MIEJSKI | KINOTEATR „MARS”

ul. Teatralna 9

We wrześniu 1945 r. władze miasta na teatr przeznaczyły kino „Adler”. Był to murowany budynek, z dużym holem i salą na 396 miejsc. Ulicę nazwano Teatralną w lutym 1946 r. Remont trwał do listopada 1946. Gmach zainaugurował działalność 8 listopada 1946 r. akademią ku czci Rewolucji Październikowej. Prezentowano tu gościnne przedstawienia i koncerty, czasem wpuszczając elbląskie zespoły amatorskie.
Pomimo trzykrotnego remontu sala nie prezentowała się dobrze. Budynek również pozostawiał wiele do życzenia. Jak notowali urzędnicy: „Z zewnątrz wygląd nieokazały i do reszty brak przez dłuższy czas szyldu budził myśl podobieństwa raczej do jakiejś mizernej oficyny, a nie – teatru!”. Na domiar złego gmach teatru mieścił się w mało dogodnym punkcie (w zniszczonym mieście nie było dużego wyboru), dokąd publiczność docierała z trudem, często myląc drogę. Zdarzały się również niemiłe niespodzianki, w postaci biegających po sali szczurów – tak bywało na próbach. Okolica również nie budziła zachwytu. Po skończonym przedstawieniu „wychodziło się wciąż w czarną otchłań nocy z rzadka tylko rozjaśnioną wątłym blaskiem nielicznych, gazowych latarni.”
1 kwietnia 1948 roku przemianowane na Kinoteatr „Mars”,  tygodniu wyświetlano filmy, w weekendy organizowano imprezy teatralne – te do 1949 roku. Kino działało tu do 1955 r.

POWIĄZANE SPACERY

ISTNIEJĄCE I NIEISTNIEJĄCE MIEJSCA TEATRALNE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.