Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

MIEJSKI TEATR MINIATURA

ul. Grunwaldzka 16

Teatr Miniatura jest jednym z najstarszych w Polsce teatrów lalkowych, choć dziś coraz częściej odchodzi od lalek w kierunku teatru „żywego planu”. W teatrze realizowany jest repertuar dla widzów dziecięcych i dorosłych, zarówno klasyczny jaki i współczesny. 
Gdańsk: Miejski Teatr Miniatura
Przez trzy dziesięciolecia (lata 50.-70. XX wieku) Teatr Miniatura należał do czołówki polskich teatrów lalek, odnosząc sukcesy również za granicą. Za sprawą takich twórców, jak Ali Bunsch, Natalia Gołębska i Michał Zarzecki teatr wypracował sobie własną, niepowtarzalną stylistykę, w której lalka teatralna była podstawowym instrumentem budowania postaci scenicznej.
W zbudowanym w drugiej poł. XIX wieku budynku do końca drugiej wojny światowej znajdował się lokal Café Stoeckmann, który zachował się bez większych zniszczeń. Od strony ulicy znajdowała się mała salka, duży westybul, a w głębi niewielka sala na 400 miejsc z małą scenką bez urządzeń, kulis i niezbędnego zaplecza. W 1946, po niewielkich przeróbkach, budynek przeznaczono na teatr lakowy, przekazano go początkowo rodzinnemu teatrowi „Łątek” Olgi Dobużyńskiej-Totwen. W 1950 teatr upaństwowiono, od 1957 nosił nazwę Państwowego Teatru Lalki i Aktora Miniatura.
Budynek jest częściowo jedno-, częściowo dwukondygnacyjny, wieńczy go gzyms ozdobiony boniowaniem i ornamentami wytłoczonymi w tynku. Jego ogólna pow. wynosiła 985 m². Na parterze teatru znajdował się przedsionek, hall, kasa, foyer z bufetem i szatnią, widownia o pow. 190 m², scena ze stalowymi schodami z dwóch stron, miała 87,4 m², zapadnie o wym. 2,50 x 3,57 m oraz sala prób, pomieszczenia sanitarne, dla elektryków, dwie garderoby, pracownia lalek. W latach 1983-1985 budynek i scena przeszły gruntowną modernizację i rozbudowę (powstało dodatkowe piętro).
1993 roku teatr został przejęty na własność przez władze samorządowe Miasta Gdańska i zmienił nazwę na Miejski Teatr Miniatura. Obecnie budynek składa się z dwóch brył; część niższa, najstarsza stanowi wejście do teatru z kasą, hallem z poczekalnią i szatnią. Część wyższa, dwukondygnacyjna z podpiwniczeniem, stanowi właściwe pomieszczenie teatru – widownię, garderoby, pomieszczenia techniczne i magazynowe. W 2010 rozpoczął się gruntowny remont budynku. Przebudowano i unowocześniono widownię, kabinę elektroakustyków przeniesiono na poziom parteru, co pozwoliło na wybudowanie balkonu, widownia może pomieścić 300 osób. Poprawiono także akustykę i zastosowano nowoczesne rozwiązania pozwalające oglądać spektakle niedosłyszącym. Następnym etapem będzie przebudowa sceny, która wg projektów, składać się będzie z sześciu ruchomych segmentów (przesuwanych pionowo). Nad sceną ma zostać umieszczony prostokątny park oświetleniowy, co pozwoli zastosować specjalny system do multimedialnych projekcji dekoracji.

 

CZYTAJ DALEJ

CIEKAWE POSTACI

  • Ali (Alojzy) Bunsch
  • (1925-1985) - malarz, grafik, scenograf i reżyser, w latach 1952-1961 dyrektor artystyczny Teatru Miniatura, w swoich pracach scenograficznych często odwoływał się do sztuki ludowej.

  • Natalia Gołębska
  • reżyserka lalkowa, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Studia Dramatycznego Iwo Galla, w latach 1953-1971 związana z Teatrem Miniatura jako reżyserka, dramaturg i kierownik literacki.

  • Michał Zarzecki
  • reżyser lalkowy, absolwent Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, 1961-1974 kierownik artystyczny Teatru Miniatura, twórca wielkich inscenizacji lalkowych.

BIBLIOGRAFIA ORAZ LINKI

►  Henryk Jurkowski, Teatr Miniatura. Tezy do monografii, Gdańsk 1979.
►  Zofia Watrak, Teatr Miniatura – artyści i konwencje, [w:] Gdańsk teatralny. Historia i współczesność, pod red. Jana Ciechowicza, współpr.. Halina Kasjaniuk, Gdańsk 1988.
 

ul. Grunwaldzka 16, 80-236 Gdańsk-Wrzeszcz | www.teatrminiatura.pl


POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: WEŹ LALKĘ NA SPACER!

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.