Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR MIEJSKI
IM. WITOLDA GOMBROWICZA

ul. Bema 26

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni znajduje się w samym centrum miasta przy ulicy Bema – równoległej do głównej arterii ul. Świętojańskiej – u podnóża Kamiennej Góry i w niedużej odległości od brzegu Zatoki Gdańskiej. Działa w budynku postawionym na przełomie lat 40. i 50. XX wieku na potrzeby świetlicy Miejskiej Rady Narodowej. Od okolicznej zabudowy wyróżnia się jaskrawym graffiti, które pokrywa wszystkie ściany budynku.
Gdynia: Teatr Miejski
Budynek, który od roku 1959 służył za siedzibę Scenie Objazdowej Teatru Wybrzeże i Teatrowi Muzycznemu wcześniej był świetlicą Miejskiej Rady Narodowej w Gdyni. W latach 60. XX wieku przeprowadzono w nim pierwsze prace modernizacyjne: położono nową podłogę na scenie, powiększono garderobę dla chóru i zwiększono nieco ilość miejsc na widowni.
Teatr Dramatyczny (później Miejski) stał się wyłącznym gospodarzem budynku dopiero w roku 1980 po wyprowadzeniu się Teatru Muzycznego do nowego gmachu na Placu Grunwaldzkim. Główna sala teatru posiada scenę o szerokości okna 7,8 m i głębokości 13 m oraz widownię, na której może się pomieścić 280 widzów. W foyer teatru o powierzchni 115 m² umieszczono niewielką estradę szerokości 9 i głębokości 3 metrów oraz widownię na 99 miejsc.
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza jest od roku 2006 organizatorem i gospodarzem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, którego „celem jest gromadzenie i prezentowanie publiczności wszelkich zjawisk zachodzących w najnowszej polskiej dramaturgii”, a od roku 2007 również Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
W sezonie letnim teatr prezentuje swoje spektakle na Scenie Letniej w Gdyni-Orłowie.

WAŻNE DATY

►  24 października 1959 – inauguracja działalności teatru jako Sceny Objazdowej Teatru Wybrzeże premierą Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry.
►  1959 – w budynku przy ulicy Bema rozpoczął działalność Teatr Muzyczny.
►  1964 – zmiana organizacji Sceny Objazdowej i jego nazwy na: Teatr Ziemi Gdańskiej.
►  1974 – Teatr Ziemi Gdańskiej zostaje przekształcony w Teatr Dramatyczny.
►  1991 – zmiana nazwy na Teatr Miejski w Gdyni.
►  11 marca 2000 – Teatr przyjął imię Witolda Gombrowicza.
► 29 czerwca 2012 – prapremiera Idąc rakiem Güntera Grassa z udziałem autora na żaglowcu Dar Pomorza przycumowanym przy Nabrzeżu Pomorskim.
CZYTAJ DALEJ

BIBLIOGRAFIA ORAZ LINKI

►  www.gnd.art.pl – strona Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
►  www.festiwalraport.pl – strona Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port.
AUTOR: Mieczysław Abramowicz

ul. Bema 26, 81-381 Gdynia | www.teatrgombrowicza.art.pl


POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: TEATR I MORZE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.