Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

DREWNIANA "BUDA", PÓŹNIEJ TEATR WZNIESIONY Z INICJATYWY WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO

Ul. Babina 1

„Budą” nazwał w swoich pamiętnikach Wojciech Bogusławski pierwsze miejsce regularnych występów teatralnych Teatru Narodowego w Kaliszu. Były to dawne zabudowania zakonu oo. Duchaków - drewniany budynek bez wyposażenia technicznego, w opłakanym stanie, z częściowo zaimprowizowanym zabudowaniem wnętrza.
2 sierpnia 1800 roku zespół Teatru Narodowego pod kierownictwem Wojciecha Bogusławskiego pokazał w nim Ton wielkiego świata i dobre serce inicjując tym samym zawodowe życie teatralne w mieście.
Zaledwie rok po pierwszych występach, z inicjatywy Bogusławskiego i przy współpracy Pawła Molińskiego, postawiono na tym samym miejscu budynek z muru pruskiego o rozmiarach 15 x 30 metrów, mogący pomieścić około 500 osób, zwrócony frontem do koryta rzeki (obecnie: Planty). Sala służyła Teatrowi Narodowemu i innym przyjezdnym trupom teatralnym do 1815 roku. Budynek rozebrano dwa lata później ze względu na fatalny stan techniczny. Obecnie na tym miejscu stoi dom mieszkalny, po zabudowaniach zakonnych/teatralnych nie pozostał żaden ślad.

POWIĄZANE SPACERY

NIE TYLKO BOGUSŁAWSKI - KALISKIE MIEJSCA TEATRALNE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.