Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

HOTEL POLSKI

Ul. Złoty Róg

Oddany do użytku w 1819 roku hotel gościł liczne trupy teatralne przez ponad 50 lat. Przestrzeń, w której grano (pierwotnie sala balowa później wzbogacona o scenę i miejsca siedzące na widowni), przez długi czas była jedynym nadającym się do prezentacji przedstawień miejscem w mieście. Jej niewielkie rozmiary sprawiały jednak, że większe inscenizacje się nie mieściły, pokazywano je zatem w okrojonej formie lub w ogóle rezygnowano z ich prezentacji.

Właściciel hotelu, Ludwik Woelffl, wynajmował salę po dość wysokich cenach, na co mógł sobie pozwolić z powodu braku konkurencji. Powodowało to jednak częste konflikty z przyjezdnymi, niezamożnymi zespołami.

Hotel otwierał reprezentacyjną Aleję Józefiny zwaną „kaliskim Praterem”, był więc istotnym elementem życia kulturalnego i towarzyskiego miasta. Pokazywane w nim przedstawienia stawały się w naturalny sposób otwarciem wieczoru dla wielu kaliszan.

Po spaleniu miasta w 1914 roku z hotelu pozostały jedynie ściany. Obecnie nie ma śladu po budynku, zaś przestrzeń Złotego Rogu, zagospodarowana chaotycznie i bez planu, w niczym nie przypomina reprezentacyjnego miejsca, jakim była nieco ponad sto lat temu.


POWIĄZANE SPACERY

NIE TYLKO BOGUSŁAWSKI - KALISKIE MIEJSCA TEATRALNE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.