Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

KOLEGIUM JEZUICKIE

Ul. Kolegialna 4

Założone w 1581 roku kolegium było pierwszą udokumentowaną przestrzenią prezentacji teatralnych w mieście. Najstarsza informacja o granym tam przedstawieniu pochodzi z czerwca 1584 roku (pokazano widowisko po łacinie z intermediami prawdopodobnie w języku polskim).
Spektakle jezuickie miały charakter dydaktyczny i nie stroniły od jasnych morałów, zazwyczaj pokazywane były przy okazji ważniejszych świąt katolickich. Sztuki pisali przede wszystkim uczący w szkole profesorowie, a brali w nich udział uczniowie (wyłącznie mężczyźni). Wartość artystyczna przedstawień była drugorzędna – zasadniczo służyć miały one doskonaleniu umiejętności retorycznych i rozwijaniu duchowości katolickiej, można zatem powiedzieć, że miały charakter edukacyjny. Czasami były otwarte dla publiczności zewnętrznej, jednak nie było to regułą.
Scena jezuicka była jak na owe czasy dobrze wyposażona technicznie: posiadała m.in. flug i zapadnię, możliwa była również szybka otwarta zmiana dekoracji, co pozwalało osiągnąć imponujące efekty inscenizacyjne. Dwukrotnie na widowni w kaliskim kolegium zasiadał król Zygmunt III Waza oglądając przygotowane na jego cześć przedstawienia. Ostatnia inscenizacja w budynku kolegium, o której świadczą dokumenty, odbyła się w 1688 roku. Obecnie nie ma tam śladu po żadnej z dwóch sal teatralnych.

POWIĄZANE SPACERY

NIE TYLKO BOGUSŁAWSKI - KALISKIE MIEJSCA TEATRALNE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.