Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

OGRÓDEK WARSZAWSKI

Al. Wolności 15

Ulokowana w bezpośrednim sąsiedztwie teatrów Neumana Golińskiego kawiarnia gościła przedstawienia od 1875 do 1937 roku. Mieściła około 200 osób i pozwalała jedynie na nieskomplikowane prezentacje sceniczne: scena była płytka i miała niewielkie kulisy. Pokazy odbywały się wyłącznie latem.

W repertuarze dominowały rewie, prezentacje kabaretowe, monologi estradowe i formy słowno-muzyczne z towarzyszeniem orkiestry ukrytej w fosie orkiestrowej. Znacznie rzadziej gościły tam inscenizacje poważne, które z reguły były działalnością niedochodową.

Na przełomie wieków przestrzeń sceniczną odnowiono, zamontowano silniejsze oświetlenie gazowe, zainwestowano również w nowe dekoracje. W okresie międzywojennym prezentowano tam repertuar patriotyczny, zwykle o dość błahej treści ukierunkowanej na wzbudzenie emocji u widzów.

Teatr był dodatkiem do podstawowej działalności kawiarni: ogłoszenia i reklamy Ogródka Warszawskiego umieszczały wzmiankę o przedstawieniach pod koniec treści.


POWIĄZANE SPACERY

NIE TYLKO BOGUSŁAWSKI - KALISKIE MIEJSCA TEATRALNE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.