Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SALA RZEMIEŚLNIKÓW CHRZEŚCIJAŃSKICH PW. ŚW. JÓZEFA

Ul. Piekarska 13

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie miejskiego parku sala była miejscem prezentacji licznych amatorskich przedsięwzięć teatralnych i imprez okolicznościowych w XIX wieku. Był to okres, gdy imprezy tego typu cieszyły się niezwykłą popularnością, były swoistą manifestacją polskości i gromadziły szeroką widownię. Od czasu do czasu występowały tam również wędrowne zespoły zawodowe.

W okresie międzywojennym w budynku podejmowano próby powołania do życia stałego zespołu teatralnego i organizowano efemeryczne antrepryzy: Teatr Polski (działał przez jeden sezon), Teatr Popularny (niespełna jeden sezon) i Teatr Nowy (dwa pełne sezony). Wszystkie prezentowały przede wszystkim lekki, komediowy repertuar. Po zakończeniu II wojny światowej właśnie tutaj odbyła się pierwsza impreza teatralna w mieście (2 kwietnia 1945, tytuł i treść nieznane). W tej sali również swoją działalność rozpoczął Teatr Miejski prezentując Grube ryby w reż. Romana Cichockiego (7 kwietnia 1945).

Obecnie w budynku zachowała się przestrzeń po sali teatralnej (I piętro), jednak bez wyposażenia scenicznego czy widowni. Z zewnątrz znamionują ją wysokie okna od strony parku.


POWIĄZANE SPACERY

NIE TYLKO BOGUSŁAWSKI - KALISKIE MIEJSCA TEATRALNE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.