Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR IM. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO

Pl. Bogusławskiego 1

Pierwszym teatrem, jaki stanął w tym miejscu, był drewniany budynek wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Skibińskiego przy współpracy Jakuba Lubiejewskiego (1829) – Skibiński słusznie dostrzegł potencjał w placu położonym tuż przy rzece, naprzeciwko miejskiego parku. Już w 1835 roku teatr wyremontowano i doposażono z okazji zjazdu monarchów w Kaliszu, było to jednak działanie chaotyczne, inwestycja w mury – nie w ludzi; ponieważ zaś nie było komu prowadzić instytucji budynek szybko podupadł i ostatecznie spłonął w 1858 roku.

Dopiero w 1900 roku, dzięki wstawiennictwu gubernatora Michaiła Piotrowicza Daragana, wzniesiono gmach dla 506 widzów, z profesjonalnym wyposażeniem zascenia i nowoczesnym sprzętem technicznym – miał m.in. oświetlenie elektryczne i centralne ogrzewanie. Budynek spłonął w sierpniu 1914 roku.

Obecny gmach, projektu Czesława Przybylskiego, wznoszono w latach 1919-1936, w jego konstrukcji widać echa spalonej budowli. Oficjalna inauguracja sceny nastąpiła 15 września 1936 (pokazano Pana Damazego w reż. Iwo Galla). Podczas II wojny światowej Niemcy rozpoczęli jego przebudowę i modernizację (chcieli m.in. zamontować scenę obrotową), jednak nie zdążyli jej dokończyć. Po II wojnie światowej inauguracja działalności budynku odbyła się 14 grudnia 1946 (Krakowiacy i Górale, reż. zbiorowa).


POWIĄZANE SPACERY

NIE TYLKO BOGUSŁAWSKI - KALISKIE MIEJSCA TEATRALNE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.