Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"

ul. Duża 9

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach jest jedynym w województwie świętokrzyskim profesjonalnym teatrem lalkowym. Swoją działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury prowadzi nieprzerwanie od 1955 roku. Założył go Stefan Karski, który był dyrektorem teatru do 1973 roku. On też nadał teatrowi nazwę, nieco przewrotnie, bo pod wesołym zdrobnieniem popularnego imienia zawarł nawiązanie do trudnej polskiej historii. Tak nazywał się jedyny wóz pancerny w Powstaniu Warszawskim (w którym Karski walczył), a także samoloty zwiadowcze w Armii Andersa.

Funkcję dyrektora teatru w kolejnych latach pełnili: Wanda Szplit (1973 - 1974), Tomasz Stecewicz (1974 - 1977), Ryszard Barański (1977 - 1981), Irena Dragan (1981 - 2011), p.o. dyrektora Przemysław Predygier (2011 - 2012), a od września 2012 roku Robert Drobniuch.

 

Początki „Kubusia” nie były łatwe, przede wszystkim z powodu braku siedziby. Teatr funkcjonował objazdowo, występował gościnnie. Z czasem, mimo rozmaitych trudności, stawał się coraz bardziej rozpoznawalny i lubiany, wzrastał jego poziom artystyczny. W 1965 roku stał się instytucją państwową, otrzymał pierwsze pomieszczenia, choć jeszcze wciąż nie własną scenę. Dopiero w 1992 roku, dzięki determinacji i wieloletnim staraniom ówczesnej dyrektor Ireny Dragan, która pełniła tę funkcję przez 30 lat, (zrealizowała też w tym czasie wiele przedstawień jako reżyser i autor adaptacji scenicznych), udało się pozyskać obecną siedzibę, ale nie w nowo wybudowanym, lecz w adaptowanym na potrzeby teatru budynku przy ulicy Dużej 9.

 

W latach: 2000 - 2010 z inicjatywy Ireny Dragan, teatr „Kubuś” zorganizował 5 edycji Świętokrzyskiego Festiwalu Teatrów Lalkowych „Brzechwa i inni...”, będącego przeglądem twórczości teatrów lalkowych, obejmującym najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce.

 

W 2005 roku w siedzibie teatru otwarta została pierwsza w Polsce Galeria Lalki Teatralnej. Zgromadzone w niej lalki powstały na przestrzeni wieloletniej działalności teatru. Wiele z nich towarzyszyło aktorom podczas zagranicznych wyjazdów i prezentacji na festiwalach. Dziś „opowiadają” historię nie tylko „Kubusia”. Ilustrują także zmiany i tendencje, jakie występowały w scenografii polskiego teatru lalkowego.

 

W 2012 roku aktualny dyrektor - Robert Drobniuch, zainicjował zmianę wizerunku teatru. Poza regularną działalnością repertuarową „Kubuś” realizuje dziś liczne projekty artystyczne i edukacyjne, współpracując z innymi instytucjami oraz twórcami z kraju i zagranicy.
Do najciekawszych należą m.in. Teatr Polska, Lato w teatrze, Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!, TEATR, MAMA i JA, Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!, Putin na nartach, współpraca z Shanghai Puppet Theatre, Antonem Anderle, Cengiz Özek Shadow Theatre, Polskim Radiem Kielce, Grupą Concidentia, Lindenfels Westfluegel w Lipsku.

 

Repertuar teatru oparty jest głównie na adaptacjach największych, polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej. „Kubuś” wystawia spektakle dla dzieci (w tym dla tzw. najnajów, czyli dzieci w wieku od 1 do 5 lat), młodzieży i dorosłych.

 

Teatr bierze udział w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach, przeglądach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

 

W historii teatru „Kubuś” na szczególne podkreślenie zasługuje wkład twórczy Stefana Karskiego (dyrektor, reżyser, aktor, autor sztuk i adaptacji scenicznych), Heleny Naksianowicz (scenograf), Ireny Dragan (dyrektor, reżyser, autorka adaptacji scenicznych), Alexandra Andrzeja Łabińca (scenograf, reżyser) i Roberta Drobniucha (dyrektor, reżyser), którzy zrealizowali wiele znaczących w repertuarze teatru i docenianych spektakli teatralnych oraz w znacznym stopniu wpłynęli na rozwój „Kubusia”.

 

Z teatrem współpracowało również wielu innych wybitnych twórców z kraju i zagranicy m.in. Leszek Śmigielski, Joanna Piekarska, Zygmunt Smandzik, Adam Kilian, Jerzy Derfel, Zofia Czechlewska-Ossowska, Joanna Braun, Pavel Hubička, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Krzesimir Dębski, Piotr Salaber, Mikołaj Malesza, Petr Nosálek, András Veres, Sambor Dudziński, Cengiz Özek, Elżbieta Chowaniec, Marek Zákostelecký, Agata Kucińska, Jan Polivka, Bartłomiej Ostapczuk, Mateusz Pakuła, Robert Romanowicz, Julia Holewińska i inni.

AUTORKA: Jolanta Świstak


POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: SPACER Z PASJĄ

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.