Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

CONZERTHAUS/CENTRAL-THEATER/KINO POLONIA/TEATR DLA WSZYSTKICH/KINO OGNISKO

ul. Skarbowa 2

Budynek powstał w miejscu dawnej loży wolnomularskiej w 1896 roku jako Central-Theater (funkcjonowała również nazwa Concerthaus). Parterową widownię obiegał szereg lóż, również balkon podzielony był na loże, a nad całą widownią znajdował się sufit z przeszkleniami. Scena była wystarczająca dla objazdowych rozrywkowych teatrów w typie variété (pierwszy spektakl: 25 września 1897). Od 1918 w budynku odbywały się projekcje filmowe, a od 5 maja 1945 działało tu polskie kino Polonia (później: Ognisko).
Znaczącym okresem w dziejach budynku była działalność Ireny Solskiej, która od października 1948 do sierpnia 1949 prowadziła tam Teatr dla Wszystkich, scenę dramatyczną łączącą zespół aktorski z Kłodzka i nieprofesjonalnych lalkarzy legnickich (inauguracja: premiera „Tu mówi Tajmyr”, 15 stycznia 1949). Teatr występował przede wszystkim w terenie, przygotował 4 premiery i zagrał 80 przedstawień dla 24 413 widzów. Został rozwiązany po niespełna jedenastu miesiącach działalności ze względu na nikłe wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz władz lokalnych.
Po otwarciu kina wielosalowego w Galerii Piastów (2009) Kino Ognisko zostało zamknięte.

POWIĄZANE SPACERY

NIEMIECKIE, RADZIECKIE I POLSKIE SCENY LEGNICY

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.