Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

RATUSZ

Rynek-Ratusz

Wieloletnia siedziba Teatru Miejskiego, któremu oddano jedną z ratuszowych sal. Była ona na tyle obszerna, że wystawiano w niej nawet wielkogabarytowe opery. Występowały zespoły przyjezdne (do 1945 roku Opole nie miało stałego zespołu teatralnego).
Opole: Teatr Miejski w Ratuszu
Do 1920 roku pokazywano w Ratuszu wyłącznie przedstawienia niemieckojęzyczne, na które polskojęzyczna część mieszkańców Opola ze względów patriotycznych nie chodziła. Pierwszym polskim przedstawieniem zagranym w tej sali były Damy i huzary Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru Górnośląskiego z Bytomia (grudzień 1920). 28 kwietnia 1929 odbyła się tu prezentacja Halki w wykonaniu Teatru Polskiego z Katowic pod dyrekcją Mariana Sobańskiego; mimo podjętych środków ostrożności po spektaklu zespół teatralny został dotkliwie pobity przez faszystowskie bojówki niemieckie, a cała sprawa obiła się szerokim, międzynarodowym echem.

Przedstawienia grano w Ratuszu do 1939 roku, po zakończeniu II wojny światowej sala straciła teatralny charakter.

AUTOR: Hubert Michalak

kwiecień 2017


POWIĄZANE SPACERY

BYŁ I JEST: HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
TEATRALNEGO OPOLA

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.