Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

Teatr im. Wandy Siemaszkowej

ul. Sokoła 7/9

Teatr został założony po wyzwoleniu Rzeszowszczyzny spod okupacji niemieckiej jako pierwszy zawodowy, dramatyczny Teatr Narodowy Ziemi Rzeszowskiej. Mieści się on w dwóch zabytkowych budynkach: Mała Scena w dawnym domu rodziny Holzów, Duża Scena w dawnym budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wybudowanym w latach 1890–1900. Już w okresie przedwojennym scena dzisiejszego teatru gościła na swych deskach zawodowe teatry ze Lwowa i Krakowa, a także wystawiano spektakle amatorskie działających w Rzeszowie grup teatralnych.
W latach późniejszych teatr przemianowano na Państwowy Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, pod którą to nazwą działał do lat 90. XX wieku. Po reformie administracyjnej z 1998 roku i utworzeniu samorządów wojewódzkich, został przekazany w zarząd Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego[1].
Teatr od początku swojej działalności wystawia sztuki nie tylko w Rzeszowie, ale również w wielu miastach południowo-wschodniej Polski. Jednym z pierwszych dyrektorów była Wanda Siemaszkowa. Obecnym szefem teatru jest Jan Nowara.
Obecnie teatr daje około 300 spektakli rocznie, zatrudnia około 100 osób. Bardzo żywa jest również współpraca z podobnymi instytucjami na Ukrainie i Słowacji. Repertuar jest eklektyczny, teatr stara się przedstawić ofertę spektakli trafiającą w gusta każdej z grup składających się na 70 tysięcy widzów zasiadających corocznie na jego widowni.
 
Co rok organizowane są trzy festiwale:
  • Rzeszowskie Spotkania Teatralne
  • Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe
  • Rzeszowskie Spotkania Plenerowe
Osobną formą działalności Teatru jest praca edukacyjna, w której aktorzy rzeszowskiej sceny, poprzez programy teatralne dla dzieci i młodzieży, przygotowują od najmłodszych lat przyszłych widzów teatralnych. Współpraca teatru z instytucjami dobroczynnymi zaowocowała także wystawami oraz aukcjami prac najwybitniejszych polskich artystów. W budynku teatru działa również Galeria Szajna.

POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH - „WSZĘDZIE WIDZĘ TEATR - PRZESTRZENIE TEATRALNE RZESZOWA”

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.