Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

STUDIO TEATRALNE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO

ul. Suzina 4

Studio działało na Żoliborzu od maja 1933 do stycznia 1934 jako jedna ze scen Teatru im. Stefana Żeromskiego założonego w 1932 roku przez wybitną aktorkę Irenę Solską – w różnych miejscach grano bez kurtyny, bez dekoracji, wśród widzów.

W latach 1933–1934 na potrzeby teatru zaadaptowano spółdzielczą kotłownię przy ulicy Suzina. Architekt Szymon Syrkus z pomocą żony Heleny zaprojektowali tu salę teatralną, w której można było dowolnie kształtować przestrzeń gry i układ widowni – była to jedna z najciekawszych form architektonicznych dla teatru. Najważniejsza premierą był reportaż sceniczny Boston Blume’a w reż. Michała Brandta (pseudonim Michała Weicherta)  – poświęcony dwóm niewinnym anarchistom skazanym przez amerykański sąd na krzesło elektryczne. Spektakl został przeniesiony z żydowskiego Jung Teater.

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.