Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

STUDIO TEATRALNE KOŁO

ul. Mińska 2

Postindustralna przestrzeń Soho Faktory to miejsce „przemysłu kreatywnego” Warszawy. Mieszczą się tutaj siedziby znanych biur projektowych, restauracji, galerii sztuki i teatrów. Mieszkańcy stolicy przyjeżdżają tutaj na liczne targi. Tutaj też swoją przystań znalazło Studio Teatralne Koło.
W 1998 roku studenci warszawskiej Akademii Teatralnej i krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej postanowili zacząć działać razem. Ta niezależna grupa teatralna od 2002 roku funkcjonuje jako stowarzyszenie, którego prezesem jest Marta Wójcicka – koordynatorka i producentka projektów artystycznych oraz edukacyjnych. Ich przedstawienia były grane w salach Akademii Teatralnej, na scenach warszawskich teatrów: Stara Prochownia, Studio, Montownia, w klubowej przestrzeni Galerii Pruderia, w postindustrialnych wnętrzach Państwowych Zakładów Optycznych przy ul. Grochowskiej w Warszawie, czy Centralnym Basenie Artystycznym. Od 2010 roku Studio Teatralne Koło współtworzy także program artystyczny Teatru Ochoty. A od 2012 ma własną scenę w Soho Factory na warszawskiej Pradze.
Dyrektorem Teatru Ochoty, prowadzonego przez Koło, jest Joanna Nawrocka, a za kształt artystyczny sceny odpowiada Igor Gorzkowski.
Spektakle Koła oparte są głównie na jego scenariuszach. Przez lata zespół wypracował własną metodę twórczą, której zasadniczą częścią jest improwizacja aktorska. Z teatrem współpracują uznani aktorzy m.in. Agata Buzek, Marta Chodorowska, Anna Gajewska, Anna Sroka-Hryń, Magdalena Warzecha, Wiktoria Gorodeckaja, Bartłomiej Bobrowski, Adam Ferency, Andrzej Mastalerz, Bartosz Mazur, Wiktor Korzeniewski, Przemysław Stippa.
Celem zespołu jest przeniesienie doświadczeń z działalności pozarządowej na instytucję publiczną. Po trwającym ponad trzy lata remoncie Teatr Ochoty powrócił na ulicę Reja. W repertuarze znajdują się trzy premierowe spektakle: 33 powieści, które każdy powinien znać, Stalker. Interpretacja, Zimniej niż tu oraz dwa spektakle pokazywane wcześniej na ulicy Mińskiej 25: Kalino malino czerwona jagodo oraz Mały ma dziewczynę. Równolegle na warszawskiej Pradze działa scena TEATRU SOHO, gdzie można zobaczyć Idiotę, Burzę czy Tajemniczego klienta.
W teatrze w tym sezonie można zobaczyć m.in. Burzę - To nasz pierwszy Szekspir i pierwszy dramat - do tej pory wystawialiśmy adaptacje powieści albo scenariusze autorskie. Kiedy myślałem o repertuarze, zauważyłem, że brakuje nam klasyki - stąd wybór – mówił „Gazecie Stołecznej” Igor Gorzkowski, reżyser. Zaadaptował sztukę na wersję kameralną.Idiotę, również w adaptacji Gorzkowskiego, Jacek Wakar ocenił jako wybitne. Drugiego takiego przedstawienia nie tylko w warszawskim repertuarze nie znajdziecie. 

POWIĄZANE SPACERY

SCENY ALTERNATYWNE.
SUBIEKTYWNY SPACEROWNIK
ARKADIUSZA GRUSZCZYŃSKIEGO
(część II)

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.