Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR BAJ

ul. Jagiellońska 28

Teatru Baj jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce – powstał na Żoliborzu w 1928 z inicjatywy Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, kierował nim Jan Wesołowski. W działalności Baja dominował aspekt pedagogiczny, wychowawczy: organizowano kursy kształcące lalkarzy, stworzono wypożyczalnie gotowych scenek kukiełkowych.
Baj stworzył też własny repertuar dla dzieci – za sprawą związanych z teatrem pisarek Marii Kownackiej i Lucyny Krzemienickiej – który stał się swoistym kanonem dla innych scen. Szeroka działalność upowszechnieniowa i edukacyjna uformowała środowisko zwane Rodziną Baja. Powojenny Baj nawiązuje do tych tradycji. W siedzibie przy ul. Jagiellońskiej pracuje od 1953. W latach 1973–2008 dyrektorem Baja był Krzysztof Niesiołowski reżyser i pedagog sztuki lalkarskiej, autor znakomitych przedstawień Młynek do kawy (1980), Inook i Tajemnica słońca (2001).

CIEKAWE POSTACI

  • Jan Wesołowski
  • Maria Kownacka 
  • Lucyna Krzemienicka
  • Krzysztof Niesiołowski

ul. Jagiellońska 28, 03-719 Warszawa | teatrbaj.pl


POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI,
KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.