Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR IMKA

ul. Marii Konopnickiej 6

Teatr IIMKA to jedna z najciekawszych scen prywatnych w Warszawie. Założył ją aktor i celebryta Tomasz Karolak.
W rozmowie z Witoldem Mrozkiem w „Gazecie Wyborczej” tak wspomina początki: "W 2008 roku znalazłem się w obsadzie planowanej prapremiery Naszej klasy o wydarzeniach w Jedwabnem, obok m.in. Roberta Więckiewicza i Oskara Hamerskiego. Reżyserował to Grabowski. Niestety, wszystko wzięło w łeb. Szkoda, bo czułem na scenie wielką energię. Kupiliśmy z Więckiewiczem pół litra, usiedliśmy na krawężniku i doszliśmy do wniosku, że trzeba założyć teatr. Gdybym miał wówczas dzisiejszą wiedzę, zastanowiłbym się pięćdziesiąt razy. Rozpierała mnie jednak energia. Zacząłem produkować przedstawienie - Opis obyczajów III według Kitowicza. Namówiłem Grabowskiego, zainwestowałem pieniądze zarobione na serialach. Od ZHP wynająłem salę na próby przy Konopnickiej, w dawnej IMCE, gdzie mieszkał i pisał Leopold Tyrmand. Kiedy okazało się, że tę przestrzeń możemy mieć na dłużej, wszedłem w to. I 26 marca 2010 roku otworzyliśmy Teatr IMKA."
Nie jest to teatr typowo rozrywkowy. Na jego deskach można było zobaczyć spektakle Moniki Strzępki, Krystiana Lupy, Mai Kleczewskiej, Mikołaja Grabowskiego czy Joanny Drozdy. Imka prowadzi również projekt Polska w Imce, podczas którego są prezentowane najważniejsze inscenizacje ostatniego sezonu z całego kraju. Festiwal trwa cały rok. Niewątpliwie teatr Karolaka wypełnia lukę publicznej sceny impresaryjnej, jaką niegdyś był Teatr Mały.
Do jednych z najlepszych spektakli wyprodukowanych przez Karolaka niewątpliwie należy wielokrotnie nagradzany Generał. W przedstawieniu nie pada nazwisko głównego Wojciecha Jaruzelskiego, lecz nie mamy najmniejszych wątpliwości, kogo odtwarza Marek Kalita, w generalskim mundurze, w ciemnych okularach, recytujący w charakterystyczny sposób zwięzłe, rwane kwestie. "Dodajmy od razu, że z arcytrudnego zadania aktor (zarazem współreżyser przedstawienia) wywiązuje się bardzo dobrze" – donosiła „Polityka”.
Z Imką współpracuje wielu wybitnych aktorów, m.in. Piotr Adamczyk, Iwona Bielska, Klara Bielawka, Magdalena Cielecka, Piotr Polak, Michał Czachor, Dobromir Dymecki, Jan Frycz, Arkadiusz Jakubik, Jacek Poniedziałek. Spektakle produkowana w Imce są laureatami wielu prestiżowych nagród.
W 2013 roku teatr otrzymał Wdechę – nagrodę gazety „Co jest grane”.
Ostatnio Imka przechodzi trudne chwile – wszyscy dotychczasowi sponsorzy wycofali poparcie finansowe. Dyrektor Karolak szuka nowych środków.
CZYTAJ DALEJ

CIEKAWE POSTACI

  • Piotr Adamczyk
  • Iwona Bielska
  • Klara Bielawka
  • Magdalena Cielecka
  • Piotr Polak
  • Michał Czachor
  • Dobromir Dymecki
  • Jan Frycz
  • Arkadiusz Jakubik
  • Jacek Poniedziałek
CZYTAJ DALEJ

ul. M. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa | www.teatr-imka.pl


POWIĄZANE SPACERY

SCENY ALTERNATYWNE.
SUBIEKTYWNY SPACEROWNIK
ARKADIUSZA GRUSZCZYŃSKIEGO
(część II)

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.