Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR NIEWIELKI

ul. Ostrobramska 75C

To komercyjny teatr dla dzieci – od roczku do siedmiu lat – prowadzony w Soho Factory na Pradze. Ciekawe jest w nim to, że jest w pełni przystosowany do najmłodszych widzów. Również architektonicznie. Foyer jest rajem dla dzieci – miękkie dywany, mnóstwo zabawek i pluszowych poduszek. Teatr jest otwarty w soboty i niedziele, niemal od rana do nocy. Teatr Niewielki od września 2022 ma nowego właściciela, jest nim spółka ART CONCEPT Sp. z o.o.
Sama sala teatralna mieści maksymalnie 25 dzieci plus rodzice. Spektakle są krótkie, trwające pół godziny. Do tego 15 minut wspólnej zabawy. Najmniejszy chce uruchamiać wyobraźnię: „Dla wyobraźni nie ma miejsca tam, gdzie wszystkiego jest zbyt wiele. Odpowiedzią na nadmiar jest wyłącznie konsumpcja. Teatr niewielki chce rozwijać wyobraźnię dzieci, inspirować je i pokazywać, jak ogromny potencjał tkwi w najprostszych rzeczach. Wystarczy zestawić je nietypowo, poruszyć nimi lub po prostu przyjrzeć im się z innej strony".
W teatrze można zobaczyć między innymi spektakl Kółko i kwadrat. Przedstawienie rozwija w dzieciach umiejętność dostrzegania geometrycznych kształtów w otaczającej je rzeczywistości, aktywizuje abstrakcyjne myślenie i wyobraźnię. "Przy tym zabawna rywalizacja między dwoma kolegami (Kółkiem i Kwadratem) jest źródłem wielu śmiesznych sytuacji i budzi żywe uczucia małych widzów. Dzięki temu podróż do świata nieco zwariowanej geometrii jest dla nich tak ciekawa. Kto zwycięży w tym sporze?… Mądrzejszy czy ten bardziej przebojowy? A może przyjaźń okaże się ważniejsza od różnicy zdań?"
Maria Szajer w spektaklu Dobranoc Jaśku zajmuje się snem małych dzieci. Opiera się na prostej opowieści: wszyscy domownicy zasypiają, oprócz małego łobuza. Widownia razem z głównym bohaterem śpiewa piosenki z powtarzalnym rytmem i słowami. Każde dziecko może też przynieść swoją ulubioną przytulankę.
W Warszawie jest nadal bardzo mało scen dla dzieci. Oprócz zasłużonej Lalki, spektakli wyprodukowanych przez Nowy Teatr czy ostatnio Teatr Polski – dzieciaki mają chyba w stolicy najgorzej. No, nie licząc teatru tańca. Ale to już inna opowieść. 
CZYTAJ DALEJ

ul. Ostrobramska 75C (Atrium Promenada) | www.teatrniewielki.pl


POWIĄZANE SPACERY

SCENY ALTERNATYWNE.
SUBIEKTYWNY SPACEROWNIK
ARKADIUSZA GRUSZCZYŃSKIEGO
(część II)

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.