Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TR WARSZAWA

ul. Marszałkowska 8

Teatr zbudowany w podziemiach kamienicy w 1939 roku jako Teatr Marii Malickiej. Po wojnie scena zmieniała nazwy Rozmaitości, Teatr Dzieci Warszawy, Teatr Młodej Warszawy, i znów Rozmaitości jako druga scena Teatru Klasycznego.

W 1972 Teatr Rozmaitości usamodzielniono i połączono z Teatrem Satyryków STS pod dyrekcja Andrzeja Jareckiego (1972–1982). Wystawiano tu sztuki autorów związanych z STS-em – Agnieszki Osieckiej, Jerzego Dobrowolskiego, Andrzeja Jareckiego, Stanisława Tyma. W 1988 teatr spłonął – remontowany do 1996. W 1994 roku w jedną instytucję połączono odbudowywane Rozmaitości i zespół praskiego Teatru Szwedzka 2/4, jednej z najambitniejszych scen warszawski po 1989, kierowany przez Wojciecha Maryańskiego. W 1997 dyrekcję artystyczną objął Piotr Cieplak ogłaszając Rozmaitości „najszybszym teatrem w mieście”, zaprosił do współpracy młodych reżyserów, jednym z nich był Grzegorz Jarzyna. Pod koniec roku 1998 dyrektorem teatru został Grzegorz Jarzyna, który kilka lat później przemianował Rozmaitości na TR Warszawa i stworzył jeden z najciekawszych teatrów europejskich. 

CIEKAWE POSTACI

  • Piotr Cieplak
  • Grzegorz Jarzyna
  • Agnieszka Osiecka
  • Jerzy Dobrowolski
  • Andrzej Jarecki
  • Stanisław Tym
CZYTAJ DALEJ

ul. Marszałkowska 8, 00-590 Warszawa |www.trwarszawa.pl


POWIĄZANE SPACERY

STACJE TEATRALNE JOANNY SZCZEPKOWSKIEJ

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.