Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

BROWAR MIESZCZAŃSKI
- SIEDZIBA AD SPECTACTORES

ul. Hubska 44-48

Początki założenia sięgają roku 1894, kiedy znany wrocławski browarnik Robert Hein, zakupił działkę przy ul. Hubskiej 44 i wybudował nowy browar, zachowując starą nazwę "Alter Weinstock".
Wrocław: Browar Mieszczański
W 1907 r. browar wykupiło towarzystwo browarnicze Genossenschafts-Brauerei Breslauer Gast und Schankwirte. Także po wojnie warzono tutaj piwo, praktycznie do roku 1997, kiedy kompleks wykupił koncern Carlsberg i przekształcił całe założenie w centrum dystrybucji. W 2003 r. zdewastowany kompleks kupił Krzysztof Wojtas, urządzając w nim ośrodek kultury. Tutaj m.in. działa teatr Ad Spectactores.
Podstawę założenia stanowi zespół  połączonych budynków należących do dawnego browaru: warzelni, fermentowni, leżakowni, chłodni, kotłowni i maszynowni. Następnie w latach 1901–1902 wzniesiono budynki pomocnicze gdzie mieściła się: rozlewnia, leżakownia, beczkownia, myjnia i filtrownia, stajnie i kantory, stopniowo wypełniając obszar prostokątnej działki.
Elewacje budynków wchodzących w skład kompleksu, wykonane z czerwonej cegły ożywione zostały pasami żółtej klinkierowej cegły, rytmicznie rozmieszczone okna i drzwi zamknięte są łukiem odcinkowym. Historyzujące detale – lizeny, gzymsy, płyciny, nadproża i sterczyny – nadają całości charakter znamienny dla architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku.
Pierwszy spektakl Ad Spectatores powstał w marcu 1997 roku we Wrocławiu. 27 października 2000 roku Sąd Gospodarczy dla Wrocławia Fabrycznej zarejestrował w swoich annałach Teatr jako osobę prawną. Datę tę uznano za dzień narodzin Ad Spectatores. W dniu uprawomocnienia wyroku Sądu Gospodarczego zespół tworzyli studenci I i II roku wrocławskiej szkoły teatralnej. Teatr został założony, by stać się alternatywą dla teatrów państwowych oraz miejscem wszelkich możliwych eksperymentów na polu dramaturgicznym, aktorskim i inscenizacyjnym. Nazwa Ad Spectatores pojawiła się w roku 2000 i odzwierciedla rodzaj uprawianego teatru, w którym brak jest sceny.
Akcja spektakli rozgrywa się między widzami, którzy mają być przez nią osaczeni i przeszywani. Termin Ad Spectatores w wolnym tłumaczeniu oznacza bowiem: „do widzów". Obecnie Ad Spectatores jest największym teatrem prywatnym we Wrocławiu. Posiada 3 sceny: w Browarze Mieszczańskim przy ul. Hubskiej czynną od wiosny do jesieni, scenę kameralną w podziemiach Dworca Głównego PKP oraz scenę we wschodnim skrzydle tego samego dworca.
Roczna ilość granych przedstawień sięga 150 (w tym od 5 do 6 premier). Ad Spectatores prezentowało swoje spektakle w Moskwie, Berlinie i Bratysławie. Gościło także na swoich scenach artystów z Moskwy, Berlina, Freiburga, Nowego Jorku i Deyton.
CZYTAJ DALEJ

CIEKAWOSTKI

►  Autor projektu: budowniczy Oskar Haase.

WAŻNE DATY

►  Czas powstania: 1894.

AUTOR: Bożena Grzegorczyk

ul. Hubska 44-48, 50-502 Wrocław | www.adspectatores.art.pl


Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.