Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: CHCEMY MIEĆ TEATR!

4,393 km
Ludzie od zawsze sięgali po różne formy sztuki, by prezentować swoje umiejętności, ale też opowiadać o sobie i świecie, który ich otacza, dzielić się emocjami. Zapraszamy Was na wyprawę, podczas której odwiedzimy cztery miejsca artystycznych działań w Zielonej Górze. Podczas wędrówki każdy – i dziecko, i dorosły – nie tylko pozna, ale i będzie mógł wypróbować różne sposoby wyrażania siebie. Odkryjcie, jakie formy wyrazu są Wam najbliższe, a przy okazji lepiej się poznajcie. W drogę!
 
 
AUTORKI: Emilia Adamiszyn, Justyna Czarnota
Data wprowadzenia spaceru: 30.04.2018
  • 1.

    AMFITEATR IM. ANNY GERMAN | Ul. Festiwalowa 3

    Amfiteatr, przed którym stoicie, do lat 70. XX wieku był „leśnym teatrem” – niewielką sceną pośród drzew. Dopiero później stał się ogromnym obiektem z półkolistą widownią wznoszącą się do góry. Mógł pomieścić kilka tysięcy widzów. Tu odbywał się popularny Festiwal Piosenki Radzieckiej, podczas którego obok gwiazd (takich jak Anna German –znana, tragicznie zmarła wokalistka, której imię nosi dziś amfiteatr) prezentowali się amatorzy, którzy kochali śpiewać. W czasach kiedy nie było telewizyjnych programów, w których ludzie pokazują światu swój talent, udział w festiwalu był jedną z niewielu szans na rozpoczęcie kariery.

     

    ZADANIE 1

    Dziś każdy z Was może zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę! Znajdźcie odpowiednie miejsce: niech wykonawca i publiczność usadowią się na dwóch krańcach schodów prowadzących do amfiteatru. Pobawcie się siłą Waszego głosu – śpiewajcie szeptem, a potem bardzo głośno. Który sposób bardziej przypadł Wam do gustu?

    ZADANIE 2

    Wielu wokalistów prezentowało na scenie amfiteatru swoje własne utwory. Może i Wy spróbujecie stworzyć przebój? Niech zainspiruje Was do tego tytuł jednego ze szlagierów Anny German „Żeby szczęśliwym być”. Ułóżcie cztery wersy piosenki, które będą zawierać Wasz przepis na szczęście. Wykonajcie nowo powstały kawałek!

  • 1,971 km
    35 min
  • 2.

    LUBUSKI TEATR IM. LEONA KRUCZKOWSKIEGO | Ul. Niepodległości 3/5

    Historia teatru w Zielonej Górze nierozerwalnie wiąże się z miejscem, w którym teraz jesteście. Decyzję o wybudowaniu teatru podjęły władze miasta. W 1931 roku gmach zaprojektował wybitny berliński architekt Oskar Kaufmann. Odbywały się tu zebrania i okolicznościowe uroczystości, sprowadzano z innych miast spektakle. Po wojnie pierwszy zespół aktorski stworzyły dwa zespoły amatorskie: „Teatr Kolejarza” i „Teatr Włókniarzy”. Grupy w 1951 roku połączyły siły i tak powstał Miejski Teatr Zielonogórski. Pierwszą premierą była „Zemsta” Aleksandra Fredry.
     
    ZADANIE 1
    Zdarza się Wam czuć na kogoś złość? Co wówczas robicie? Przećwiczcie kilka sposobów na oswojenie złości. Tupcie nogami, skaczcie, pobiegajcie. Czy któraś z tych czynności może Wam pomóc w codziennych sytuacjach?
    ZADANIE 2
    W „Zemście” punktem zapalnym do kłótni było... naprawianie przez jednego z bohaterów muru granicznego oddzielającego dwa domy. Spróbujcie stworzyć dwie postacie i znaleźć powód do kłótni. Stańcie naprzeciwko siebie i przygotujcie scenę sprzeczki. Najpierw zróbcie to bez słów, a potem do tej samej sytuacji dodajcie tekst. Pamiętajcie, że w obu wersjach powinno się to zakończyć zgodą – jak u Fredry!
  • 0,057 km
    1 min
  • 3.

    POMNIK BACHUSA | zbieg ulic Żeromskiego, Kupieckiej i Alei Niepodległości

    Czy wiesz, że Zielona Góra jest najdalej na północ położonym w Europie punktem, gdzie istnieją winnice? Dlatego właśnie na Starówce znajduje się pomnik Bachusa – boga wina. Legenda głosi, że w czasie święta winobrania, hucznie obchodzonego na tych terenach od 1852 roku, to właśnie Bachus przejmuje klucze do miasta. Zastanawiacie się, co to ma wspólnego ze sztuką? Otóż kulminacyjnym puntem święta Winobrania jest radosny korowód, wypełniony tańcem, śpiewem i teatrem. Impreza ta odbywa się we wrześniu.
     
    ZADANIE 1
    Spontanicznie zorganizujcie korowód. Najpierw spróbujcie zwrócić na siebie uwagę przechodniów – zacznijcie od zmiany sposobu chodzenia: przemierzcie ulicę słoniowymi krokami. Może zatańczycie na środku ulicy? A może wymyślicie coś jeszcze innego?
    ZADANIE 1
    Huczna zabawa w tradycyjnym korowodzie była ważna dla winiarzy, ponieważ w ten sposób świętowali dobre plony i koniec pracy. Zastanówcie się, jakie wyjątkowe święto moglibyście wspólnie powołać? Znajdźcie swój własny sposób na jego obchody. Może zainspirujecie się korowodowym tańcem?
  • 2,365 km
    43 min
  • 4.

    KLUB STUDENCKI "GĘBA" | al. Wojska Polskiego 69

    Widzicie okna nad wejściem do akademika Vicewersal? Za nimi kryje się niewielkie pomieszczenie, które w latach 80. i 90. było miejscem wypełnionym gwarem i śmiechem. To tutaj odbywały się próby i występy kultowego kabaretu „Potem”. Władysław Sikora i Dariusz Kamys, współtwórcy zespołu, opiekowali się klubem. Wymyślali przeglądy i festiwale, które zachęcały studentów do występów. Nic dziwnego, że w Zielonej Górze powstało ponad pięćdziesiąt grup kabaretowych! Każdy, kto miał na to ochotę, mógł wejść na scenę „Gęby” i zaprezentować swoje skecze lub piosenki.
     
    ZADANIE 1
    Znacie jakieś dowcipy? Opowiedzcie je sobie. Słuchacze, nie bójcie śmiać się głośno z żartów! Może Wasza radość zachęci przechodzących studentów do przyłączenia się do Was? To najprostszy sposób na założenie kabaretu.
    ZADANIE 2
    Tematy do swoich skeczy kabareciarze czerpią z otaczającej rzeczywistości. Znajdźcie temat krótkiej, żartobliwej scenki. A może zaobserwowaliście ciekawą sytuację w trakcie spaceru? Jak ją przedstawić, by wywoływała śmiech?