Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

Teatr przy zamku Jana Klemensa Branickiego

Jana Kilińskiego 1

Pierwszy w Białymstoku budynek teatru wzniesiony został około roku 1750, czyli na 15 lat przed pierwszą premierą Teatru Narodowego w Warszawie. Mieścił się w ogrodzie, blisko pałacu hetmana Jana Klemensa Branickiego.

Dwupiętrowy, zbudowany z tak zwanego muru pruskiego i kryty dachówką, miał fasadę ozdobioną malowanymi motywami architektonicznymi  i  herbami  właścicieli.  Wejście  prowadziło z marmurowej sieni schodami w dół, do sali z miejscami na ławach parteru i w lożach. Plafon malowany na płótnie przedstawiał „wieniec w kwiaty z pięciu osóbkami”. Kurtyna autorstwa Augustyna de Mirysa ukazywała sceny mitologiczne (w XIX wieku została sprzedana do Anglii). Scena była bogato wyposażona w urządzenia techniczne. Przedstawienia, głównie operowe i baletowe, odbywały się do 1771 roku, potem nieużytkowany teatr niszcza. W 1808, z okazji przyjazdu zespołu Wojciecha Bogusławskiego, budynek został szybko wyremontowany, zamówiono też dziesięć nowych dekoracji. „Wys tawiliśmy kilkanaście widowisk, które sprawiwszy powszechne zadowolnienie, [...] znaczne przyniosły nam korzyści” – zanotował Bogusławski, opisując przy okazji zachowaną z dawnych czasów kurtynę:

 

Wystawia w różnych grupach bogów, półbogów. Muzy,

nimfy, satyry i inne mitologiczne osoby, które, przez do-

skonałe w różnych odległościach zachowanie proporcji,

wszystkie razem przedziwny okazują widok i każda od-

dzielnie grupa mogłaby osobno równie piękny wystawić

obraz.

Występowali w nim cieszący się wielką popularnością aktorzy zagraniczni, przybytek posiadał własny zespół baletowy oraz orkiestrę. Później w Białymstoku grały z rzadka jedynie zespoły wędrowne. W latach czterdziestych XIX wieku zrujnowany teatr Branickich rozebrano. 

 



POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: ŚLADAMI TEATRU LALEK

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.