Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
ul. Marcinkowskiego 12-14
Miejskie Centrum Kultury mieści się w secesyjnej kamienicy przy ul. Marcinkowskiego w Bydgoszczy, w budynku, w którym mieściło się kiedyś kino „Orzeł”. MCK kontynuuje tradycje Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK), utworzonego 27 maja 1988 roku na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. MCK ma realizować cele zapisane w Strategii Rozwoju Kultury Bydgoszczy do 2020 roku, którymi są wzmocnienie uczestnictwa w kulturze, budowanie tożsamości miasta i rozwój twórczych środowisk Bydgoszczy.
W Miejskim Centrum Kultury pod dyrekcją Marzeny Matowskiej działają pracownie tematyczne: Instytut Muzyki Miejskiej, Pracownia Teatru i Tańca, Pracownia Plastyki (Galeria Wspólna), Pracownia Kina i Filmu (Bydgoskie Studyjne Kino „Orzeł”), Pracownia Promocji i Informacji, Pracownia Koordynacji i Współpracy, Pracownia Pałacowa (Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku), Warsztat Liter oraz Zakład Praktyk Kulturalnych.
Pracownia Teatru i Tańca, której kierownikiem jest Andrzej Stróż, aspiruje do miana trzeciej sceny teatralnej w Bydgoszczy, organizując Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Inne Sytuacje”, Kolegium Teatralne „Sytuacja Teatr”, a także prowadząc działalność wspierającą młode zespoły teatralne i udostępniając swoją scenę Bydgoskiemu Teatrowi Lalek „Buratino” prowadzonemu przez Czesława Sieńkę. W MCK działa alternatywny teatr „niebopiekło”.
Miejskie Centrum Kultury mieści się w secesyjnej kamienicy przy ul. Marcinkowskiego w Bydgoszczy, w budynku, w którym mieściło się kino „Orzeł”. MCK kontynuuje tradycje Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK), utworzonego 27 maja 1988 roku na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. MCK ma realizować cele zapisane w Strategii Rozwoju Kultury Bydgoszczy do 2020 roku, którymi są wzmocnienie uczestnictwa w kulturze, budowanie tożsamości miasta i rozwój twórczych elit Bydgoszczy. W Miejskim Centrum Kultury pod dyrekcją Marzeny Matowskiej działają pracownie tematyczne: Instytut Muzyki Miejskiej, Pracownia Teatru i Tańca, Pracownia Plastyki (Galeria Wspólna), Pracownia Kina i Filmu (Bydgoskie Studyjne Kino „Orzeł”), Pracownia Promocji i Informacji, Pracownia Koordynacji i Współpracy, Pracownia Pałacowa (Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku), Warsztat Liter oraz Zakład Praktyk Kulturalnych.
Pracownia Teatru i Tańca organizuje:
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Inne Sytuacje”, którego dyrektorem jest Andrzej Stróż. Nazwa festiwalu pochodzi z wypowiedzi Eugenia Barby, założyciela Odin Teatret, który powiedział kiedyś, że „ujęcie tradycyjnych treści teatru zajmują nie nowe treści, lecz nowe relacje… To, co się rodzi, to nie żaden inny teatr, to tylko inne sytuacje zaczynają nazywać się teatrem”. „Inne Sytuacje” nawiązują do tradycji odbywającego się w latach 1991–2000 i organizowanego także przez Andrzeja Stróża festiwalu „OFF Prezentacje Teatralne”, w czasie którego pokazywały swoje przedstawienia najbardziej znane teatry alternatywne, np. Teatr Ósmego Dnia, Derevo, Akademia Ruchu.
Kolegium Teatralne „Sytuacja Teatr”, w ramach którego od 2014 r. odbywają się wykłady, pokazy i warsztaty związane z głównymi współczesnymi nurtami teatralnymi i tanecznymi, adresowane do grup studenckich i szkolnych, a także odbiorców indywidualnych. Mają one na celu przygotowanie widzów do odbioru spektakli przekraczających pod względem przekazu i użytych środków przyzwyczajenia widzów, zapoznanie z najważniejszymi pojęciami, zjawiskami i nazwiskami twórców i reformatorów teatru. Warsztaty prowadzili w ramach SYTUACJI TEATR m.in. Studio Matejka, Studium Teatralne Piotra Borowskiego, Teatr Chorea (odbywały się w pięknym kompleksie pałacowo-ogrodowym w Ostromecku), wykłady wygłosili Dariusz Kosiński, Joanna Ostrowska, Krystyna Duniec, Artur Duda. Kolejna edycja odbędzie się od marca do grudnia 2015 r.
do młodych twórców teatralnych adresowany jest program „Kierunek: Scena” umożliwiający prezentację spektakli w MCK, po której odbywają się spotkania młodych artystów z widzami i specjalistami.
do seniorów adresowany jest Teatr Tańca 60+, prowadzony od 2014 r. przez Emilię Malczyk. To warsztaty z zakresu pracy z ciałem, improwizacji ruchu i symboliki ciała. Największą wartością przedsięwzięcia jest SPOTKANIE, wspólna twórcza aktywność, integracja i budowanie więzi.
w MCK działa stała scena lalkowa, mianowicie Bydgoski Teatr Lalek „Buratino” prowadzony przez Czesława Sieńkę, który daje rocznie ok. 30 przedstawień dla dzieci oraz prowadzi pospektaklowe lekcje teatralne.
od 2012 r. w MCK znalazł swoją siedzibę niezależny teatr „niebopiekło” Andrzeja Stróża, który powstał w 2003 r. Teatr długo poszukiwał miejsca do prób. Pracował m.in. w Klubie Garnizonowym „Lotnik”, Klubie „Mózg”, Ośrodku Uroczysko w Sominach (letnia siedziba „Teatru Snów”), sali prób Opery Nova, w salach na terenie Zakładów Chemicznych „Zachem”. Najbardziej znanym przedstawieniem teatru „niebopiekło” jest Un esempio na motywach opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Błogosławiona, święta (2007).
Sala kinowo-teatralna MCK (z łatwą do zdemontowania i „ukrycia” przy ścianie widownią kina) pełni funkcję trzeciej (po Teatrze Polskim i Operze Nova) sceny w Bydgoszczy – otwartej na działania teatru alternatywnego i lalkowego.
CZYTAJ DALEJ
CIEKAWOSTKI
► Warto zajrzeć do Pracowni Pałacowej MCK, czyli Zespołu Parkowo-Pałacowego w Ostromecku nazywanego „bydgoskim Wilanowem”, żeby zobaczyć dwa pałace: barokowy (zbudowany przez rodzinę Mostowskich w XVIII w.) i klasycystyczny (zwany nowym) oraz pospacerować po pięknym ogrodzie z widokiem na Wisłę. W Ostromecku odbywają się koncerty, imprezy kulturalne, działa restauracja i hotel. Więcej informacji na: www.palacwostromecku.pl.
WAŻNE DATY
► 1991-2000 – odbywają się kolejne edycje festiwalu „OFF Prezentacje Teatralne”.
► 2003 r. – powstaje alternatywny teatr niebopiekło prowadzony przez Andrzeja Stróża.
► 27 maja 1988 r. – powstaje Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy.
► od 2011 r. – odbywają się kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Inne Sytuacje”.
► 17 lutego 2012 r. – w wyremontowanej gruntownie siedzibie dawnego kina „Orzeł” rozpoczyna działalność Miejskie Centrum Kultury.
CIEKAWE POSTACI
Andrzej Stróż
rocznik 1955. Chemik, przez lata pracował m.in. jako specjalista ds. gospodarowania odpadami w Dziale Ochrony Środowiska w Zakładach Chemicznych „Zachem” S.A., równolegle zajmując się teatrem niezależnym. Teatralny samouk. Wieloletni dyrektor artystyczny odbywającego się w latach 1991-2000 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „OFF Prezentacje Teatralne” w Bydgoszczy. Członek nieistniejącego dziś alternatywnego Trzeciego Teatru w Drodze. Założyciel teatru niebopiekło. Twórca Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Inne Sytuacje”. Mieszka w Bydgoszczy.
Czesław Sieńko
aktor-lalkarz, reżyser, absolwent Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku, filii warszawskiej PWST, pracował w Teatrze „Baj Pomorski” w Toruniu jako aktor, a od 1994 r. jako dyrektor naczelny i artystyczny (do 2003 r.). W 1994 r. zainicjował Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, nawiązujące do tradycji festiwali teatrów lalkowych organizowanych przez Stanisława Stapfa i Antoniego Słocińskiego. Od 1999 r. festiwal ma charakter międzynarodowy. Do dziś w repertuarze Teatru „Baj Pomorski” znajduje się Opowieść wigilijna według Charlesa Dickensa w reż. Czesława Sieńki, która miała premierę w roku 2000. Od 2010 r. Czesław Sieńko pracuje w Bydgoszczy, gdzie założył wraz z grupą absolwentów szkół teatralnych i akademii muzycznych Bydgoski Teatr Lalek „Buratino”, jedyny stały teatr lalkowy dla dzieci w mieście, który ma swoją siedzibę w MCK.