Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
NOWY TEATR NA NOWYM MIEŚCIE
skrzyżowanie ul. Janowskiej i nieistniejącej ul. Ciesielskiej
W latach 1818–1846 teatr działał w dawnej sali balowej przylegającej do zajazdu Deutsches Haus. W sali tanecznej urządzono widownię na 540 miejsc, scenę – w przyległej doń stajni. Jak notował Janusz Charytoniuk: „Ławki były bardzo niewygodne, sala latem duszna, zimą ziała chłodem, który w bardzo niewielkim stopniu łagodził duży ceglany piec.
Akustyka widowni była tak fatalna, że widzowie z ostatnich rzędów nie słyszeli aktorów. Widzieli też ponoć niewiele, a to za sprawą modnych wtedy wielkich kapeluszy pań. Dziennik „Elbinger Anzeigen" pisał, że „dziewięć na dziesięć dam chodzi do teatru tylko po to, by swym kapeluszem wzbudzić zazdrość innych dam”.
Równie mizerne warunki znajdujemy po drugiej stronie proscenium. Niewielka scena z trudem mieściła aktorów podczas większych scen zbiorowych i pozbawiona była jakiejkolwiek maszynerii. Warunki nie przeszkadzał miłośnikom teatru. Spektakle szły przy widowni wypełnionej po brzegi, a na małej scenie udało się wystawiać wielkie widowiska operowe.
Zespoły przyjeżdżały na 6–8 tygodni, grano 5 dni w tygodniu, odpoczywano w środy i soboty. Repertuar zmieniał się każdego wieczoru, jeżeli przedstawienie spodobało się widowni – wznawiano je po kilku dniach.