Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI

ul. Bogusławskiego 1

Teatr usytuowany jest w miejscu, w którym w XVII wieku działała tzw. Szkoła Fechtunku, gdzie obok ćwiczeń i zawodów szermierczych organizowano również występy teatralne, m.in. angielskich trup aktorskich. Teatr powstał z inicjatywy gdańskiej fundacji Theatrum Gedanense według projektu włoskiego architekta Renato Rizziego.
Budynek teatru ma 265 metrów długości, jego mury zewnętrzne mają zróżnicowaną wysokość, wznoszą się na wysokość 6, 12 i 18 metrów, szerokość budynku, to 122,5 m od strony ulicy Bogusławskiego i 25,3 m od strony ulicy Zbytki. Budynek składa się z trzech brył otoczonych obramowaniem w formie murów z czarnej, holenderskiej cegły. W jego skład wchodzą m.in. wewnętrzne dziedzińce o powierzchni 1134 m², wąskie „uliczki” między murami, „zaułki” i „tajemne przejścia”, na szczycie murów urządzono trasę spacerową, z której można podziwiać tę część Głównego Miasta. Umieszczony wewnątrz ceglanego budynku właściwy teatr ma konstrukcję stalową obłożoną drewnem. Składa się z sali widowiskowej otoczonej z trzech stron trzema kondygnacjami drewnianych galerii. W części parterowej widowni o wymiarach 16 m x 14 m mieści się ruchoma scena, dzięki której w krótkim czasie można zbudować jeden z trzech rodzajów sceny: typową scenę elżbietańską, scenę włoską lub scenę en ronde. Teatr posiada 600 miejsc dla widzów. Całość przykryta jest ruchomym dachem składającym się z dwóch niezależnie zamontowanych połaci o wymiarach 10,8 m x 20,8 m; dach poruszany kilkoma silnikami elektrycznymi może być w ciągu kilku minut otwarty, dzięki czemu przedstawienie może być grane „pod gołym niebem”. 
W budynku teatru znajdują się ponadto: garderoby aktorskie, sala konferencyjna, restauracja, zaplecze techniczne, a w podziemiach garaże. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu komputerowemu gmach Teatru Szekspirowskiego jest tzw. inteligentnym budynkiem „samodzielnie” kontrolującym wszystkie funkcje budowli.
Gdański Teatr Szekspirowski jest jednym z najnowocześniejszych budynków teatralnych na świecie.
Teatr dysponuje również dodatkową „sceną”, tzw. Teatrem w Oknie – niewielkim pomieszczeniem w kamienicy przy ulicy Długiej 50/51, gdzie prezentowane są niewielkie formy teatralne.
CZYTAJ DALEJ

CIEKAWE POSTACI

  • Jerzy Limon
  • (ur. 1950) - profesor anglistyki, literaturoznawca, pisarz, tłumacz, historyk teatru, inicjator i wieloletni prezes Fundacji Theatrum Gedanense, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

ul. Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk | www.teatrszekspirowski.pl


POWIĄZANE SPACERY

GDAŃSKI SPACER TEATRALNY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: WEŹ LALKĘ NA SPACER!

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.