Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
OPERA BAŁTYCKA
al. Zwycięstwa 15
Budynek Opery Bałtyckiej w Gdańsku usytuowany jest przy głównej alei miasta, słynnej – zasadzonej w latach 1768-1770 – wielkiej alei lipowej. Gmach powstał w pierwszych latach pierwszej wojny światowej mimo poważnych trudności finansowych i materiałowych, z jakimi borykało się wówczas miasto Gdańsk.
Gdańsk: Opera Bałtycka
W latach międzywojennych w hali odbywały się m.in. wielkie pokazy akrobatyczne, a w latach 30. i pierwszej połowie lat 40. XX wieku była ona świadkiem odbywanych tu wieców partii nazistowskiej. Dzisiejszy kształt budynku jest wynikiem kilku przebudów przeprowadzonych w latach 50. i 70. XX wieku.
Dzisiejszy budynek Opery Bałtyckiej w Gdańsku powstał jako hala widowiskowo-sportowa w roku 1915. W ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej uległ poważnej degradacji. W roku 1947 przeprowadzono prowizoryczny remont na cele przeprowadzonego tu w kwietniu 1948 roku procesu Alberta Forstera. Od roku 1948 budynek (pod nazwą Teatr Wielki) był siedzibą Teatru Wybrzeże. Miał tu również wówczas swoją siedzibę Wileński Teatr Łątek Olgi Totwen, repatriowany z Wilna do Gdańska.
Po powstaniu Studia Operowego przeprowadzono pierwszą gruntowną przebudowę budynku. Poprzez usunięcie części dachu rozbudowano widownię i balkon, odtąd liczyły one 833 miejsca (715 na parterze, 118 na balkonie), powiększono scenę, która teraz miała wymiary 19 m x 20 m (o kubaturze 4800 m³). Powstały też pokoje prób dla solistów i sala prób orkiestry. Przebudowę przeprowadzono według projektu arch. Daniela Olędzkiego. W latach 1973-1982 przeprowadzono, według projektu pracowni architektonicznej Stefana Kuryłowicza, kolejną, tym razem generalną przebudowę budynku. Zbudowano nową widownię, która powiększyła się do 240 m² i liczyła 940 miejsc (540 na parterze, 400 na balkonie). Powiększono również scenę, która odtąd liczyła 350 m² i rozszerzono jej portal do 15 m szerokości i 8 m wysokości. Zbudowano nowe mosty oświetleniowe i unowocześniono kabiny akustyka i oświetleniowca. Od strony Alei Zwycięstwa powstało obszerne, przeszklone foyer. W roku 2003 przeprowadzono ostatnią przebudowę i modernizację budynku (głównie widowni i foyer).
CIEKAWE POSTACI
Janina Jarzynówna-Sobczak
(1915-2004), tancerka, aktorka, choreografka, pedagożka, założycielka gdańskiej Państwowej Szkoły Baletowej, w latach 1949-1976 współpracowała ze Studiem Operowym (późniejszą Operą Bałtycką) jako kierownik baletu, stworzyła około 40 spektakli baletowych, współpracowała z wieloma teatrami operowymi w Polsce, 15 grudnia 2011 w foyer opery gdańskiej odsłonięto poświęconą jej tablicę pamiątkową, drugą odsłonięto 27 października 2014 na kamienicy przy ul. Jaśkowa Dolina 11 w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie mieszkała.