Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR LEŚNY

ul. Jaśkowa Dolina 45

Gospodarzem plenerowego Teatru Leśnego jest Integracyjny Klub Artystyczny Winda – Gdański Archipelag Kultury. Teatr usytuowany jest w zacisznej dolinie leśnej w tzw. Gaju Gutenberga przy ulicy Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu. Na scenie w sezonie letnim organizowane są imprezy muzyczne (wśród nich najbardziej znane Spotkania Jazzowe) oraz występy kabaretów i teatrów.
Gdański Archipelag Kultury współorganizuje ważne wydarzenia teatralne w Gdańsku: Festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę (międzynarodowy festiwal w całości poświęcony kulturze tańca i muzyki), FETA – międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych i plenerowych, Windowisko – Ogólnopolski Teatralny Festiwal Sztuk Autorskich.
Teatr Leśny otwarto w czerwcu 1911 roku, dwa lata po powstaniu Opery Leśnej w Sopocie. Usytuowano go przy leśnej drodze od tzw. Domku Leśnego do Diabelskiego Młyna. Położeniem i rozmiarami dorównuje Operze Leśnej, ale góruje nad nią wspaniałą naturalną akustyką i nieskażoną leśną naturą.
Na zboczu wysokiego na 80 metrów Wzgórza Wintera (od nazwiska zasłużonego burmistrza Gdańska) powstała trójpoziomowa scena i kanał dla orkiestry, a w dolinie i na stokach przeciwległego Wzgórza Heweliusza urządzono mieszczącą dwa tysiące ludzi widownię. Wybudowano schowane w zieleni garderoby dla artystów i sanitariaty, doprowadzono elektryczność i ogrodzono teren płotem, a przy wejściu powstały kasy. Przedstawienia organizowało Gdańskie Towarzystwo Teatralne dotowane przez miasto. Mimo konkurencji Opery Leśnej w Sopocie teatr we Wrzeszczu zyskał uznanie publiczności, wszystkie spektakle odbywały się przy pełnej widowni.
Po wojnie wielokrotnie próbowano je wznowić, niestety bez powodzenia. Teatr popadł w zapomnienie, a jego infrastruktura została z czasem całkowicie zdewastowana. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych z inicjatywy członków Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla im. Jana Matejki udało się przywrócić poprzednie funkcji tego miejsca, wykarczowano krzewy, które całkowicie porastały już dolinę i wyrównano tarasy ziemne.
W 1998 roku powstał we Wrzeszczu Integracyjny Klub Artystyczny Winda, jako placówka Miejskiego Domu Kultury w Gdańsku. Od początku swego istnienia włączył się aktywnie w prace nad odbudową teatru jako miejsca wydarzeń kulturalnych oraz spotkań rodzinnych. Decyzją władz miasta to właśnie Klub Winda stał się od 2001 roku gospodarzem teatru.
W roku 2014, w ramach Budżetu Obywatelskiego projekt pod hasłem „Przywrócenie stanu świetności Teatrowi Leśnemu w Jaśkowej Dolinie” zdobył 1426 głosów mieszkańców i otrzymał budżet w wysokości blisko 200 tys. zł., dzięki niemu wyremontowano scenę teatru.
CZYTAJ DALEJ

CIEKAWE POSTACI

  • Katarzyna Burakowska
  • (ur. 1956), aktorka, reżyserka, animatorka kultury, studiowała architekturę w Politechnice Gdańskiej i sztuki piękne w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, założycielka i kierowniczka (od 1998) Integracyjnego Klubu Artystycznego Winda – Gdańskiego Archipelagu Kultury.

ul. Jaśkowa Dolina 45, 80-246 Gdańsk-Wrzeszcz |www.teatrlesny.pl


POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: WEŹ LALKĘ NA SPACER!

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.