Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

PAŁAC POD KRZYSZTOFORY

Rynek Główny 35

Budynek istniał już w XIII wieku. Ulegał licznym przebudowom i często zmieniał właścicieli. Rezydencja odznaczała się zawsze reprezentacyjnym charakterem, mieszkali tu także królowie, m.in. Jan Kazimierz i Michał Korybut Wiśniowiecki.
Od 1773 roku w pałacu rezydował biskup Kajetan Sołtyk – postać niezwykle barwna. Biskup otaczał się licznym dworem i słynął z zamiłowania do biesiad, balów i widowisk. Dla urozmaicenia biesiad urządził w jednej z sal pałacu  teatr, w którym występowały przyjezdne zespoły oraz występowali amatorzy z otoczenia służby biskupa. To prawdopodobnie tutaj odbył się debiut sceniczny Wojciecha Bogusławskiego, który pełnił funkcję pokojowca na dworze Sołtyka. 10 czerwca 1773 roku Bogusławski wystąpił w Meropie Woltera.
Pałac pod Krzysztofory wykupił w 1790 roku Jacek Kluszewski i uczynił swoją główną rezydencją. W pałacu mieszkał także bliski przyjaciel Kluszewskiego – architekt Szczepan Humbert. Na tyłach Krzysztoforów, od strony dzisiejszej ul. Jagiellońskiej Kluszewski ulokował obszerną ujeżdżalnię koni.
Pałac jest obecnie siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Warto dodać, że jeden z oddziałów MHK to Oddział Teatralny (w Domu pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21) przechowujący cenne zbiory z życia nie tylko teatru krakowskiego oraz unikalny zbiór ikonografii teatralnej.
W Krzysztoforach odbywają się coroczne wystawy szopek krakowskich.
Z budynkiem przy Rynku Głównym 35 jest związana także Galeria Krzysztofory (ul. Szczepańska 2), która znajdowała się w piwnicach pałacu. pałacu.
Tutaj działała Grupa Krakowska II, z którą związany był Tadeusz Kantor. Od 1961 do 1980 w Galerii Krzysztofory miał siedzibę teatr Cricot 2.
 
 
 
 

CIEKAWOSTKI

►  Róg Rynku Głównego i ul. Szczepańskiej.
►  Popularna nazwa – Krzysztofory.
►  Siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

CIEKAWE POSTACI

  • Kajetan Sołtyk
  • Wojciech Bogusławski
  • członkowie Grupy Krakowskiej II
  • Tadeusz Kantor

BIBLIOGRAFIA ORAZ LINKI

AUTOR: Agnieszka Wanicka

POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH - „KRAKOWSKIMI ŚLADAMI TADEUSZA KANTORA”

KRAKOWSKIE SKANDALE TEATRALNE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.