Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
TEATR BAGATELA IM. TADEUSZA BOYA-ŻELEŃSKIEGO
ul. Karmelicka 6
Nie byłoby teatru „Bagatela” bez potentata prasowego Mariana Dąbrowskiego, wydawcy „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”(popularnego Ikaca), który wymarzył sobie teatr przypominający najlepsze paryskie sceny rozrywkowe. Jak na człowieka sukcesu przystało, 25 października 1919 roku, marzenie Dąbrowskiego stało się rzeczywistością i na mapie Krakowa wyrósł potężny konkurent Teatru im. Juliusza Słowackiego – popularna scena rozrywkowa w profesjonalnym wydaniu.
Budynek zaprojektował Janusz Zarzecki, a bogate secesyjne wnętrze z licznymi witrażami i wykwintnymi zwierciadłami – Henryk Uziembło. Teatr szybko zdobył sympatię krakowskiej publiczności, nieustannie zadziwiał różnorodnymi inicjatywami, niedzielnymi porankami symfonicznymi, sobotnimi przedstawieniami dla dzieci, występami gościnnymi wielkich gwiazd. W 1926 „Bagatela” została zaadaptowana na kinoteatr, przyciągając także rosnącą publiczność filmową. Po wielkim pożarze w 1928 roku, który na zawsze pochłonął przepiękne wnętrze Uziembły, „Bagatela” ulegała kolejnym modernizacjom, aby przez kino – rewię, stać się w 1938 roku nowoczesnym kinem „Scala”. Po wojnie działał tutaj teatr dla dzieci, najpierw „Wesoła Gromadka” (1946-1948), a później „Teatr Młodego Widza” (1948-1957), od 1958 do 1971 jako Państwowy Teatr Rozmaitości, który w 1972 roku po raz ostatni zmienił nazwę na Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, wracając symbolicznie do swoich początków. Od 2004 roku teatr dysponuje także dwoma kameralnymi scenami przy ul. Sarego 7.