Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR 13 RZĘDÓW

Rynek 32

W 1958 roku w małej sali przy ul. Rynek 4 Stanisława Łopuszańska i jej mąż, Eugeniusz Ławski, uruchomili kameralny Teatr 13 Rzędów, który miał służyć prezentacji współczesnej dramaturgii. Nazwa wzięła się od faktycznej liczby rzędów, jakie można było ustawić w tej przestrzeni: na przedstawienie maksymalnie wejść mogło 161 widzów. Już w kolejnym roku Ławscy wyjechali z Opola a na ich miejsce zaproszeni zostali Jerzy Grotowski i Ludwik Flaszen, którzy przyjechali z własnym zespołem, złożonym głównie z młodych aktorów krakowskich. Według deklaracji kierowników Teatr 13 Rzędów miał być „zawodowym teatrem eksperymentu”.
Grotowski stworzył podwaliny swojego myślenia o teatrze właśnie w tej niewielkiej sali intensywnie pracując ze swoimi aktorami nad nowymi formami ekspresji artystycznej. Tu powstawały kolejne przedstawienia od inauguracyjnego Orfeusza według Jeana Cocteau (prem. 8 października 1959) po Studium o Hamlecie wg Stanisława Wyspiańskiego i Williama Shakespeare'a (17 marca 1964), w tym tak słynne później Akropolis według Stanisława Wyspiańskiego (10 października 1962). Propozycje Grotowskiego budziły mieszane odczucia wśród lokalnej publiczności, ale eksperymentalna praca znajdowała stopniowo uznanie w Polsce i na świecie. Ostatecznie, w obliczu trudności związanych z dalszym działaniem w Opolu i w związku z zapewnieniem lepszych warunków pracy przez władze Wrocławia, Grotowski wraz z zespołem przeniósł się tam w styczniu 1965 roku.

Obecnie nie ma śladu po autentycznym wnętrzu Teatru 13 Rzędów. Lokal został całkowicie przebudowany i przystosowany do innych celów.

AUTOR: Hubert Michalak

kwiecień 2017


POWIĄZANE SPACERY

BYŁ I JEST: HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
TEATRALNEGO OPOLA

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.