Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

DAWNY TEATR LETNI

Ul. Witolda

O tym, jak bardzo miastu był potrzebny teatr, doskonale wiedzieli antreprenerzy zespołów objazdowych, którzy regularnie przywozili do Radomia swoje produkcje. Jeden z nich, Józef Teksel, przedsiębiorczy i rzutki dyrektor trupy warszawskiej, podczas pobytu w Radomiu w 1885 roku wyszedł z inicjatywą utworzenia w grodzie nad Mleczną Teatru Letniego.

Teatr rzeczywiście został założony, mieścił się w ogrodzie przy ulicy Spornej (dzisiejsza Witolda) należącym do Joska Landaua. Widownia miała kształt amfiteatralny, dysponowała 16 lożami i 310 miejscami siedzącymi. Teatr zainaugurował działalność 24 lipca 1885 roku wystawieniem Domu otwartego Michała Bałuckiego. Szybko stał się ulubionym miejscem mieszkańców Radomia i okolic. Na letniej scenie, która działała do 1908 roku, występowały zespoły z Warszawy, Lwowa, Krakowa, Lublina, Poznania, grano głównie wodewile, opery i operetki.
Niewątpliwy sukces frekwencyjny Teatru Letniego zaostrzył apetyty radomian na utworzenie stałego zespołu teatralnego w ich mieście. Jedną z osób poważnie zaangażowanych w otwarcie w Radomiu zawodowej sceny był Karol Hoffman, pisarz, aktor, animator i popularyzator kultury, który mieszkał w Radomiu w latach 1888-1894. W radomskim zespole amatorskim Karola Hoffmana w 1894 roku zadebiutował jeden z najznakomitszych polskich aktorów teatralnych, Karol Adwentowicz. Karol Hoffman walczył nie tylko o nową scenę, w 1890 roku wystąpił w obronie Teatru Letniego, kiedy nowy właściciel obiektu planował przerobić go na mieszkania i magazyny. Z powodu swojego bezkompromisowego charakteru pisarz popadł jednak w poważny konflikt z miejscowym środowiskiem i po kilku latach musiał opuścić miasto. A letnia scena została zamknięta…

POWIĄZANE SPACERY

MARZYĆ ZNACZY TWORZYĆ. TRADYCJE TEATRALNE RADOMIA

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.