Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
URZĄD MIEJSKI W RADOMIU
Zabytkowy klasycystyczny budynek wzniesiony został w 1827 r. według projektu Antoniego Corazziego. Przedstawienia teatralne odbywały się tu od roku 1830 do roku 1848. Pałac Sandomierski dysponował w tamtym czasie salą mogącą pomieścić 135 osób. Jak wynika z zestawienia nazwisk antreprenerów, w miejscu tym nierzadko występowały zespoły o uznanej renomie (Jan Okoński, Tomasz Chełchowski, Kazimierz Skibiński).
Urząd miejscki w Radomiu, autor zdjęcia: Voytek S
Po roku 1965, w którym rozpoczęto remont Domu Robotniczego, w Pałacu Sandomierskim (który od początku pełnił przede wszystkim rolę siedziby urzędów) urządzono regularnie działającą scenę połączonego teatru kielecko-radomskiego. W latach 1976-1991 pracowała tutaj także nowo powołana, pierwsza w pełni samodzielna scena zawodowa w mieście – Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego. Duża scena z widownią na ok. 400 osób mieściła się w dzisiejszej sali koncertowej. W holu zaaranżowano zaś małą scenę na 100 osób, przeznaczoną do prezentacji polskiej dramaturgii współczesnej.
Baza była może godziwa, ale jednak dość prowizoryczna. Teatr miał co prawda do dyspozycji ładną, obszerną przestrzeń dużej sceny, ale o zapleczu można było eufemistycznie powiedzieć, że było bardzo skromne. W tych nieco spartańskich warunkach radomski Teatr Powszechny działał przez 15 lat, od roku 1976 do 1991. Wojciech Kępczyński, który objął dyrekcję teatru po pierwszym dyrektorze Zygmuncie Wojdanie, rozpoczął swoją pracę od przeprowadzki do nowej siedziby przy pl. Jagiellońskim, w której teatr pracuje do dziś.