Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

DOM BRACTWA KURKOWEGO

ul. Przedzamcze 11/15

Jedna z najciekawszych przestrzeni performatywnych Torunia to Dom Bractwa Kurkowego, w którym mieści się dzisiaj Młodzieżowy Dom Kultury. 
Najpierw powstała tu w XV w. strzelnica użytkowana przez Bractwo Strzeleckie założone w 1352 r. Po rozbiorach Polski Bractwo zostało zniemczone i funkcjonowało pod nazwą Friedrich-Wilhelm-Schützenbrüderschaft do momentu powrotu Torunia do Polski w 1920 r.
Jedna z najciekawszych przestrzeni performatywnych Torunia to Dom Bractwa Kurkowego, w którym mieści się dzisiaj Młodzieżowy Dom Kultury. Najpierw powstała tu w XV w. strzelnica obejmująca fragment fosy i użytkowana przez Bractwo Strzeleckie, które powstało w 1352 r. Później zbudowano siedzibę Bractwa, które po rozbiorach Polski zostało zniemczone, funkcjonowało pod nazwą Friedrich-Wilhelm-Schützenbrüderschaft do momentu przyłączenia Torunia do Polski w 1920 r.
Obecny budynek z czerwonej cegły dobrze komponującej się ze średniowiecznym otoczeniem powstał w roku 1892 r. – mieścił salę zebrań, salę koncertową oraz restaurację. Powstał tu jeden z chętnie odwiedzanych lokali rozrywkowych Torunia pierwszej połowy XX w., gdzie np. odbył się pierwszy publiczny pokaz możliwości „maszyny do gadania”, czyli fonografu Thomasa A. Edisona (1896), a także pionierskie prezentacje „teatru optycznego”, czyli kinematografu (1897). Ponadto w międzywojniu działały tu kabarety, zespoły variete, odbywały się wystawy i koncerty.
Po II wojnie światowej w budynku umieszczono kasyno wojskowe, później zakłady dziewiarskie, a wreszcie w 1965 r. Młodzieżowy Dom Kultury, który mimo zmian nazwy i zasad organizacji istnieje do dziś. W szerokiej palecie działań w dziedzinie animacji kultury MDK ma także działania teatralne. Najważniejszym zespołem w jego historii jest założona w 1972 r. przez Lucynę Sowińską i prowadzona do dziś Scena Młodych Studio „P”, w której swoje umiejętności szlifowali aktorzy Małgorzata Kożuchowska, Joanna Koroniewska, Olga Bołądź, Piotr Głowacki, a także krytyk teatralny i dramaturg Nowego Teatru Piotr Gruszczyński, tancerz Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro Jacek Bołądź oraz wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich.
W latach 1992–1999 w MDK odbywał się ogólnopolski Festiwal „Pobocza Teatru”, którego pomysłodawcami i głównymi organizatorami byli Grażyna Pfeiffer-Podlaszewska i Tadeusz Misiaszek-Przybyszewski. Na festiwalu występowały amatorskie grupy uczniowskie i studenckie, a także zespoły teatru alternatywnego (jak Biuro Podróży czy Porywacze Ciał).
CZYTAJ DALEJ

WAŻNE DATY

►  1489 – strzelnica Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.
►  1622 – renesansowy budynek.
►  1892 – obecny Dom Bractwa Kurkowego.
►  1352 – powstaje toruńskie Bractwo Strzeleckie.
►  1892 – oddany do użytku nowy budynek Friedrich-Wilhelm-Schützenbrüderschaft nazywany przez Niemców „Schützenhaus”, a przez Polaków „Strzelnicą” (aż do wybuchu II wojny światowej).
►  1965 – powstaje Młodzieżowy Dom Kultury.
►  1972 – powstaje Scena Młodych Studio „P” Lucyny Sowińskiej („P” to skrót od „Poetyckie”).
►  1992–1999 – odbywa się ogólnopolski Festiwal „Pobocza Teatru”.
CZYTAJ DALEJ

CIEKAWE POSTACI

  • Lucyna Sowińska
  • absolwentka filologii polskiej UMK (1971), twórczyni autorskiej Sceny Młodych Studio „P” (1972), w którym to studio pełni funkcje kierownika artystycznego, reżysera i animatora, wychowawcy młodych aktorów. Razem z zafascynowaną teatrem młodzieżą zrealizowała ponad 40 premier, często na podstawie dzieł literatury współczesnej. Studio „P” uczestniczyło w festiwalach i przeglądach teatralnych w całej Polsce i wielu krajach Europy.

BIBLIOGRAFIA ORAZ LINKI

►  Magdalena Łubkowska-Stanisławska, Studio P. Toruńska Scena Młodych, Toruń 2006.
►  Janusz Skuczyński, Toruńskie teatry i festiwale teatralne w powojennym czterdziestoleciu 1945/461984/85, Toruń 1987
►  Katarzyna Kluczwajd, Toruńskie teatry świetlne, czyli kina, wytwórczość filmowa i miejscowe gwiazdy 18961939, Toruń 2013

AUTOR: Artur Duda

ul. Przedzamcze 11/15, 87-100 Toruń | www.mdktorun.pl


Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.