► W czasie okupacji niemieckiej toruński Teatr Miejski został zamieniony na Stadttheater, któremu podlegały dwie nowe placówki teatralne. Pierwszą był Deutsches Heim, w międzywojniu siedziba organizacji toruńskich Niemców, w tym amatorskiego zespołu Deutsche Bühne Thorn. Po upaństwowieniu urządzono tutaj Varieté „Burggarten” (Teatr w Ogrodzie Zamkowym), gdzie odbywały się lekkie, rozrywkowe spektakle muzyczne, przekształcony 2 października 1943 r. w Kleines Haus (Scenę Kameralną). Drugą, zupełnie nową sceną, był teatr marionetek (Kasperletheater) otwarty 11 grudnia 1943 r. w restauracji „Tivoli” przy ul. Bydgoskiej 12, gdzie przed wojną toczyło się barwne życie towarzyskie, odbywały się koncerty, występy teatrzyków i kabaretów, działało kino. Propagandowy, działający niewiele ponad pół roku Kasperletheater Thorn był zatem pierwszym, instytucjonalnym teatrem lalek w historii Torunia. Kilka lat przed powstaniem „Baja Pomorskiego”.
► Jedną z inspiracji dla drewnianej teatralnej szafy, która stanowi fasadę dzisiejszego Teatru „Baj Pomorski” były Opowieści z Narnii. Projektant fasady Pavel Hubička chciał, żeby to wejście do nowego „Baja” było tak jak w książce C. S. Lewisa przejściem do tajemniczej krainy po drugiej stronie.
► Klub Środowisk Twórczych „Azyl” nosił na początku nazwę „Azyl w dziupli”, która to nazwa miała odzwierciedlenie w wystroju wnętrza: wypełniały je stoły i stołki wykonane z pni drzew, kilka solidnych pni „podpierało” strop, a uroczyste otwarcie klubu zaczęło się od przepiłowania pnia na dziedzińcu teatru. „Azyl” przez lata tętnił życiem, „dziuplę” wypełniały rozmowy, wieczory literackie, wystawy, monodramy. Działał tu słynny Teatr Peipera.
► W 1979 r. odbyła się w „Baju Pomorskim” lalkowa prapremiera Celestyny Fernando de Rojasa w reżyserii Konrada Szachnowskiego (polską prapremierę w teatrze dramatycznym zrealizował w 1947 r. w Łodzi Leon Schiller). W sukni tytułowej bohaterki, która dominowała nad sceną jako olbrzymia nadmarioneta, mieściła się scena jarmarcznego teatrzyku, w którym występowały postaci dramatu oraz druga Celestyna w formie lalki jawajki.
► Najdłużej granym przedstawieniem w repertuarze Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu jest Historia Calineczki wyreżyserowana przez aktorów „Baja” Agnieszkę Niezgodę i Jacka Pietruskiego, z choreografią Izabeli Gordon-Sieńko (aktorki, która grała Calineczkę), ze scenografią Małgorzaty Mikielewicz i muzyką Tomasza Kamińskiego. Calineczka miała premierę 30 stycznia 1994 r., przez dwadzieścia lat została zagrana ponad 600 razy i do dziś znajduje swoich widzów.
► Teatr „Baj Pomorski” wielokrotnie współpracował z Piotrem Tomaszukiem, który wyreżyserował w Toruniu spektakle Cyrk Dekameron (2003), Olbrzym (2004) i Jabłoneczka (2008), a z aktorami „Baja” zrealizował w 2006 r. – pod szyldem Teatru Wierszalin – jedną z wersji słynnej Ofiary Wilgefortis na podstawie prozy Olgi Tokarczuk.
AUTOR: Artur Duda
ul. Piernikarska 9, 87-100 Toruń | www.bajpomorski.art.pl