Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

BANDA - TEATR AKTORA
- BUFFO - TIP-TOP

ul. Mokotowska 73

Przechodnie mijający nie tak jeszcze dawno temu odrapaną, pozbawiona ozdób kamienicę przy ul. Mokotowskiej 73, stojącą tuż obok Placu Trzech Krzyży nie zwracali zapewne nigdy uwagi na charakterystyczny szczegół jej elewacji: dwie pordzewiałe szyny wystające ze ściany tuż nad bramą. Zniknęły całkiem niedawno temu, a wraz z nimi zniknęła ostatnia pamiątka świadcząca o niegdysiejszym charakterze tej posesji.
Zanim na jej przyległym do ulicy boku wystawiono potężną kamienicę – posesja ta była ogrodem. W nim zaś znajdował się w latach 80. XIX wieku ogródkowy teatrzyk Orfeum. Zburzony około 1887 roku, dał miejsce murowanej sali widowiskowej. Nie zachowały się żadne jej podobizny, z relacji wiemy, że mieściła około 700 widzów. Dawała schronienie różnym antrepryzom. W czasie I wojny światowej grał tu Teatr Udziałowy, w 1918 roku na fali mody na kabarety otwarto na Mokotowskiej Mozaikę.
W ciągu ponad 50 lat istnienia teatru w podwórzu Mokotowskiej grało tu więcej niż 10 teatrów. Najważniejsze to: kabaret Banda, bawiący tu Warszawę przez 2 sezony 1931-1933 Teatr Aktora (1934-1935) wsławiony występami Stefana Jaracza. Ten opisał panujące w nim warunki: podscenie, przez które należało przejść na czworakach, by ukazać się po drugiej stronie scenicznego okna. Uzupełniają ten opis inne relacje. Ukazuje się w nich obraz teatralnej sali pomalowanej na ponury szary kolor, skąpo oświetlonej, o lożach przywodzących na myśl boksy dla koni. Widownia liczyła sobie wówczas ok. 605 miejsc.
I ten teatr miał swój epizod kinematograficzny – w latach 1919-1921 grał tu iluzjon Nirvana, w latach 1937-1938 zainstalowało się tu kino Wanda. Ustąpiło miejsca teatrzykowi Buffo, ostatnim zaś użytkownikiem tej sali przed wybuchem wojny była rewia Tip-Top, otwarta późną wiosną 1939 roku. Wybuch wojny nie przerwał teatralnych dziejów tego miejsca. W czasie okupacji, od 1941 do 1944 roku grały tu teatrzyki Scala, później Nowości. To na tej scenie występował wówczas legendarny tancerz i choreograf Feliks Parnell. Teatr zmiotło z powierzchni ziemi Powstanie Warszawskie. Jednak jego ruiny stały jeszcze długo. Zniknęły ostatecznie wraz z rozbiórką przyległych do niej resztek kamienicy przy Hożej 3 – a było to w połowie lat 90. minionego wieku.

POWIĄZANE SPACERY

TEATRALNA WARSZAWA
XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.