Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
PAŁACYK WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO
ul. Żelazna 97
Pałacyk zbudowany ok. 1807 roku przez Wojciecha Bogusławskiego, zwanego „ojcem sceny narodowej”, aktora, reżysera, dyrektora teatrów. Artysta mieszkał tu do śmierci w 1829 roku. W 1862 roku ks. Julian Feliński założył w pałacyku ochronkę, nad która opiekę sprawowało Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek.
Warszawa: Pałacyk Wojciecha Bogusławskiego
W czasie wojny budynek znalazł się przy murze getta i służył za schronienie dla żydowskich dzieci. Tędy też przemycano dzieci na stronę aryjską i dalej do sierocińców na prowincji. W czasie powstania warszawskiego w 1944 roku siostry wywiezione zostały do obozu w Ravensbriick, a pałacyk spalono. Po wojnie odbudowany w formie klasycystycznej. Z dawnego kształtu zachował się jedynie dwukolumnowy portyk w fasadzie i czterokolumnowy w elewacji ogrodowej. Napis u podstawy tympanonu głosi „Parva sed apta” – mały, ale wygodny. W pałacyku zachowany jest salonik z kominkiem, na którym widnieje monogram króla St. A. Poniatowskiego. Są tu również pamiątki po arcybiskupie Felińskim. Obecnie w Pałacyku znajduje się tu Dom Generalny Zgromadzenia i przedszkole.