Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
TEATR MAŁY
ul. Marszałkowska 104/122, podziemia Juniora i dawnego Kina Relax
Teatr, zaprojektowany przez architekta Zbigniewa Wacławka we współpracy ze Zbigniewem Gąsiorem reprezentował nowoczesne myślenie o sali teatralnej połączonej funkcjonalnie ze sceną, umożliwiającą wiele układów widowni.
Stworzony z inicjatywy Adama Hanuszkiewicza jako kameralna scena Teatru Narodowego (w miejsce planowanego night-clubu) został otwarty w 1973 roku premierą Antygony Sofoklesa z Anną Chodakowską w roli głównej. Tu grano teatralne hity: Miesiąc na wsi Turgieniewa z Zofią Kucówną, Zabawę w koty i Tę Gabrielę… z Ireną Eichlerówną i zagrane ponad 560 razy Białe małżeństwo Różewicza. Reżyserowali tu oprócz Hanuszkiewicza: Helmut Kajzar, Andrzej Łapicki, Tadeusz Minc.
Po pożarze Teatru Narodowego w roku 1985 scena Teatru Małego pełniła funkcje sceny głównej. W sezonie 1992/1993 sala była bezpłatnie użyczona Teatrowi Współczesnemu. W latach 1994–2003 działa tu nowatorska scena impresaryjna kierowana przez Pawła Konica i Mieczysława Marszyckiego – dom sztuki, miejsce przenikania się różnych idei, estetyk rodzajów twórczości. Od roku 2003 do zamknięcia w roku 2009 Teatr Mały dział jako scena Teatru Narodowego.