Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
XS
ul. Narbutta 27A
Wsiadamy do metra na stacji Politechnika i jedziemy tylko jeden odcinek na stację Pole Mokotowskie. Kiedy wejdziemy w ulicę Narbutta, będziemy mogli podziwić świetnie wyremontowane Kino Iluzjon i trafiamy do XS – jednej z najmniejszej interdyscyplinarnej przestrzeni dedykowanej sztuce. Czy to w ogóle jest teatr? Pozwalam sobie zaliczyć to nowe na mapie Warszawy miejsce do sieci teatrów pozainstytucjonalnych z kilku powodów.
Po pierwsze – przestrzeń stworzona przez Wojciecha Ziemilskiego i Marię Stokłosę produkuje i prezentuje spektakle teatralne, taneczne i z obszaru szeroko rozumianych działań performatywnych. Po drugie – założyciele XS są zakorzenieni w systemie teatralnym. Po trzecie – pojawiający się tam artyści często odwołują się do tradycji polskiego i międzynarodowego teatru.
Miejsce jest małe, stąd nazwa nawiązująca do najmniejszego rozmiaru ubrań. Kuratorzy nastawiają się na lokalność – zauważają, że wokół ulicy Narbutta mieszka wiele osób na co dzień zajmujących się kulturą. XS ma być dla nich. Coś na kształt domu (domku?) kultury, budującego więzi lokalnej społeczności. „Naszym celem jest stworzenie otwartego i nowoczesnego ośrodka kultury współczesnej, którego społeczno-kulturalny program będzie skierowany zarówno do mieszkańców, jak i do odwiedzających okolicę gości z innych części miasta, z Polski i zagranicy"– czytamy na stronie internetowej Fundacji Burdąg, która współprowadzi XS.
Na 33 metrach kwadratowych można zobaczyć cykl spektakl najmniejszych, wystawę jednego przedmiotu, przyjść na pokaz filmu lub pogadankę. W ostatnich działaniach zaproszeni artyści skupili się między innymi na pracy z najmłodszymi odbiorcami kultury. W projekcie 4’33’’ Młode pokolenie wzięły udział osoby z roczników… 2014 i 2015. Na stronie wydarzenie mogliśmy przeczytać, że XS „inwestuje w młodych twórców, wciąż poszukując nieodkrytych talentów i obiecujących głosów". Nieco starsi kilka tygodni wcześniej prezentowali spektakle najmniejsze. Michał Kmiecik i Dagna Dywicka, Magdalena Ptasznik, Maria Stokłosa oraz Sebastian Świąder badali „bliskość”, która jest programowym terminem XS. Artyści zastanawiali się, czy teatr jest nadal miejscem spotkania. Okazuje się, że w radykalnej przestrzeni na Narbutta jest.
Ziemilski i Stokłosa reagują na bieżące problemy polityczne i społeczne. W październiku Michał Slezkin zaprezentował interaktywną wystawę o uchodźcach z fikcyjnego regionu Kaflinii. Wystawa składała się z dwóch instalacji. Pierwsza część umieszczona została w Ośrodku Karta przy ul. Narbutta 29, natomiast druga - w XS. Wspólna gra pozwoli rozwinąć instalację i stworzyć świat wchodzący w dialog z wydarzeniami, których jesteśmy ostatnio świadkami.
POWIĄZANE SPACERY
SCENY ALTERNATYWNE. SUBIEKTYWNY SPACEROWNIK ARKADIUSZA GRUSZCZYŃSKIEGO (część I)