Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

CENTRUM SZTUKI IMPART
- SIEDZIBA TEATRU PIOSENKI

ul. Mazowiecka 17

Pierwotne établissement, które powstało na zlecenie browarnika Paula Scholtza w 1873 r. według projektu Friedricha Barchewitza, usytuowane było we wschodniej części miasta, między nadbrzeżem północnej Oławy a ul. Mazowiecką. Nie ulega wątpliwości, że wówczas to urokliwe położenie nad brzegiem rzeki było niezaprzeczalnym walorem posiadłości.
Wrocław: Centrum Sztuki Impart

Trzypiętrowy budynek składał się z dwu nierównej długości i szerokości skrzydeł, zestawionych pod kątem prostym. Skrzydło zachodnie w całości przeznaczone na obszerną, dwukondygnacyjną salę przylegało do browaru. Skrzydło południowe, równoległe do ulicy, miało dwutraktowy układ wnętrz. W kondygnacji parteru urządzono w nim salony towarzyszące zwyczajowo głównej sali. Odpowiadające im na piętrze pomieszczenia zaplanowano jako mieszkanie właściciela. Od południa towarzyszył mu niewielki ogród z widokiem na nabrzeże Odry. W latach 1892–1997 w budynku działał Concordia-Theater.

W roku 1898 établissement przebudowano na potrzeby sceny Deutsches Theater. W 1913 całe założenie przeszło na własność Związków Zawodowych, które w 1922 r  rozbudowały kompleks o siedzibę Kasy Oszczędności. W skrzydle wschodnim znalazły się dwie sale widowiskowe. Mniejsza, przylegająca bezpośrednio do budynku obliczona była 350 miejsc siedzących i 200 stojących. Na jej przedłużeniu usytuowana została większa, przewidziana dla 1450 osób. Wnętrze wielkiej sali, otoczone galeriami i od strony wschodniej zamknięto potężną konchą. Zmiany nie ominęły strony również strony zewnętrznej. Budynek przeobraził się w pięciokondygnacyjny gmach z wysokim, rustykalnie boniowanym parterem tworzącym cokół dla pozostałych kondygnacji powiązanych pilastrami wielkiego porządku, przez co całe założenie otrzymało palladiański charakter.

CIEKAWOSTKI

►  Autor projektu: Friedrich Barchewitz.
►  Autor projektu modernizacji: berliński architekt R. Schönner.
►  Czas modernizacji: 1913–1922.

WAŻNE DATY

►  Data powstania: 1873.
►  Pierwsze przedstawienia: 1892.

AUTOR: Bożena Grzegorczyk

ul. Mazowiecka 17, 50-412 Wrocław | www.impart.art.pl


Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.