Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR MUZYCZNY CAPITOL

ul. Piłsudskiego 72

Usytuowany w pobliżu skrzyżowania ul. Piłsudskiego z ul. Świdnicką, po jego południowo-wschodniej stronie teatr tworzył niegdyś kompleks trzech budowli o odmiennym przeznaczeniu, między którymi powstały dwa dziedzińce.
Wrocław: Teatr Muzyczny Capitol
Wznoszący się przy ul. Piłsudskiego, niezachowany budynek frontowy mieścił wejście główne, westybul, hall kasowy oraz sklepy, a na wyższych kondygnacjach mieszkania. Z budynkiem frontowym łączył się drugi budynek z foyer poprzedzającym właściwą salę kinowo-teatralną, przewidzianą na 1200 miejsc. Portal sceniczny w formie prostokąta, ujęty w fasety, oddzielała od widowni balustrada ukrywająca kanał dla orkiestry, częściowo ukryty pod widownią. Krzywiznę wygiętej w formie odcinka łuku balustrady, powtarzały rzędy foteli. Obok sceny ulokowano niewidoczne dla widzów organy. Rzędy foteli zamykał szereg lóż, ponad którym wznosił się balkon z balustradą utrzymaną w kolorystyce masy perłowej. Scenę przesłaniały trzy jedwabno-welurowe kurtyny o złocistej barwie. Efekty kolorystyczne wnętrza potęgowało oświetlenie umieszczone w pozornych kopułach, nakrywających wnętrze. Budynek tylny, ulokowany w pobliżu nasypu kolejowego przewidziany był na biura i magazyny. W trakcie działań wojennych zniszczony został doszczętnie budynek frontowy.
Po II wojnie światowej mieściło się tutaj kino „Śląsk”, uruchomione 31 grudnia 1945 r., a później (od 1964) rozpoczął działalność również teatr operetkowy.
W roku 2004 założeniu przywrócono historyczną nazwę Capitol. W drugiej dekadzie XXI wieku przystąpiono do prac modernizacyjnych budowli według projektu pracowni KKM Kozień Architekci z Krakowa, w redakcji którego twórcy starali się nawiązać do pierwotnej przeszklonej fasady. Budynek teatru w wyniku modernizacji otrzymał kulisy, a scenę wyposażoną w nowoczesne zapadnie, scenę obrotową, podnoszoną i opuszczaną fosę orkiestry, nowoczesne oświetlenie i nagłośnienie. Na widowni sceny głównej znajduje się obecnie 746 miejsc, a spektakle na małej scenie mogą oglądać 192 osoby. Teatr ma też nowe sale prób (baletową z odpowiednią podłogą do tańca, muzyczną ze świetną akustyką i aktorską, dająca możliwość prób w odległościach, jakie będą na scenie), garderoby i magazyny. Zabudowane zostało dawne podwórko – teraz, pod szklanym dachem, będzie się mieścić miejsce spotkań, gdzie można usiąść, skorzystać z darmowego wi-fi i napić się kawy. Jest też przestrzeń wystawiennicza. Nowy i stary budynek łączy przeszklony łącznik z największą w mieście zieloną ścianą – rośnie na niej blisko 12 tys. żywych roślin. Zmieniła się też fasada teatru, utrzymana w kolorystyce opalizującego beżu.
 
CZYTAJ DALEJ

CIEKAWOSTKI

►  Autor projektu: berliński architekt Friedrich Lipp.
►  Wykonawca: firma Alvina Wedemanna.

WAŻNE DATY

►  Czas powstania: 1928–1929.
►  Otwarty: 20 lutego 1929.

AUTOR: Bożena Grzegorczyk

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 72, 50-019 Wrocław | www.teatr-capitol.pl


POWIĄZANE SPACERY

OD SZTUKI TEATRU
DO TEATRU SZTUKI

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.