Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR POLSKI - SCENA KAMERALNA

ul. Świdnicka 28

Założenie to, gdzie  obecnie znajduje się scena kameralna, utworzone z narożnej kamienicy i kilku budynków przemysłowych otaczających zwartą zabudową nieregularny dziedziniec wewnętrzny, w XIX stuleciu należało do browarnika Carla Scholtza. Najpewniej od początku parter frontowej kamienicy, utrzymanej w stylistyce quatrocenta był przeznaczony na piwiarnię.
Wrocław: Teatr Polski - Scena Kameralna
W roku 1912 przy Schweidnitzerstrasse 31 (obecnie ul. Świdnicka 28), po modernizacji lokalu z wyszynkiem, otwarto tutaj kino Kammer-Lichtspiele. Od roku 1943 sala otrzymała nazwę Theater der Zeit, ponieważ repertuar stanowiły głównie kroniki z wydarzeń wojennych. W trakcie działań wojennych kino zostało w znaczny sposób zrujnowane. Odradzające się po wojnie żydowskie grupy teatralne nie miały stałych siedzib. Na zjeździe aktorów żydowskich w 1946 połączono istniejące grupy teatralne i utworzono dwa teatry: w Łodzi i Wrocławiu.
Środowisko wrocławskie postanowiło odbudować gmach zniszczonego kina. Była to wielka społeczna mobilizacja. Teatr budowano ze składek, cegiełek, datków sponsorów. Kto nie mógł wspomóc inicjatywy finansowo, ofiarowywał własną pracę. W budowę zaangażowali się ludzie różnych zawodów. W ten sposób powstała sala teatralna Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego z balkonem, licząca 475 miejsc. Ekran zastąpiła scena z obszernym podsceniem. Autorem projektu odbudowy był architekt Emil Kaliski. Uroczyste otwarcie budynku miało miejsce w dniu  się 2 kwietnia 1949 roku. Grano tam klasyczne pozycje repertuaru żydowskiego. W styczniu 1950 roku zarządzeniem ministra kultury teatry żydowskie zostały upaństwowione. Powstał jeden teatr z dwoma zespołami artystycznymi. Dyrektorem teatru była Ida Kamińska, a instytucja nosiła imię jej matki - Ester Ruth Kamińskiej. Wkrótce z tej sali zaczął korzystać zespół Teatru Polskiego. Po oddaniu do użytku budynku Teatru Polskiego w grudniu 1950 roku pozostał zwyczaj korzystania z dwóch scen: przy ul. Zapolskiej i przy Świdnickiej.
W roku 1955 Państwowy Teatr Żydowski na stałe przeniósł się do Warszawy. Gmach pełnił rolę domu kultury i był siedzibą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. W roku 1968, po wydarzeniach marcowych, Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej rozwiązało umowę wieczystego użytkowania teatru przez TSKŻ. W tym samym roku Stowarzyszenie zrzekło się swojej sceny na rzecz miasta. Ostatecznie w roku 1990 wojewoda wrocławski podjął decyzję o przekazaniu budynku we władanie, Teatrowi Polskiemu.
CZYTAJ DALEJ

CIEKAWOSTKI

►  Autor projektu teatru: Emil Kaliskia.

AUTOR: Bożena Grzegorczyk

ul. Świdnicka 28, 50-068 Wrocław | www.teatrpolski.wroc.pl/historia/scena-kameralna


POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: TEATR POSZUKIWANY!

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.