Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR POLSKI - SCENA NA ŚWIEBODZKIM

pl. Orląt Lwowskich 20 C

Dworzec Świebodzki, to druga, po dworcu Kolei Górnośląskiej, stacja we Wrocławiu. Zbudowano go jak na ówczesne warunki bardzo szybko, w ciągu roku, i otwarto 28 października 1843 roku jako obsługujący pasażerów Kolei Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzkiej.
Autorem projektu był inżynier Alex Cochius. Dworzec wówczas tworzył kompleks parterowych budynków – poza częścią środkową wzniesioną do dwóch kondygnacji – w formach późnego klasycyzmu. Osobno, tuż obok przy ul. Tęczowej, zbudowano budynki administracji. W roku 1868 zespół berlińskich architektów Waltera Kyllmanna i Adolpha Heydena oraz wrocławskiego architekta – Karla Lüdeckego (wejście główne) – rozpoczął przebudowę obiektu. Prace zakończono w 1874 roku.
Nowe założenie składało się z dwóch skrzydeł ulokowanych wzdłuż peronów, budynku administracyjnym, pozostałości po starym dworcu i wysuniętego w stronę placu korpusu, którego bryła ma formę rotundy poprzedzonej wysuniętym portykiem kolumnowym w porządku jońskim. Usytuowane na osi głównej wejście nawiązuje formą do łuku tryumfalnego. Zamyka ją u góry attyka balustradowa zwieńczona zegarem i personifikacjami Silesii i Pomeranii. Poniżej, w płyciny fasady wkomponowane są herby Wrocławia i Szczecina. Skrzydło północne, o zróżnicowanej wysokości poszczególnych segmentów i bogato artykułowanych elewacjach, ma wejście podkreślone ryzalitami wieńcząca wejściowy łuk grupą figuralną. Po obu stronach lokomotywy przedstawionej w półkolu umieszczone są alegorie Merkurego i Industrii oraz dwa putta: jedno z kilofem siedzące na skale, drugie z wiosłem w łodzi – jako alegorie Górnictwa i Żeglugi. W tym skrzydle mieści się Scena Teatru Polskiego z widownią – 358 m². Działalność Sceny na Świebodzkim zainaugurowała Kasia z Heilbronnu albo Próba ognia Heinricha von Kleista w reżyserii Jerzego Jarockiego, której  premiera odbyła się 30 listopada 1994 roku.

CIEKAWOSTKI

►  Czas powstania: 1868–1974.
►  Autor projektu: berlińska firma W Kyllmann & A. Heyden.
►  Autor projektu wejścia: Karl Lüdecke.
►  Otwarcie sceny teatralnej: 30 listopad 1942.

AUTOR: Bożena Grzegorczyk

pl. Orląt Lwowskich 20 C, 53-605 Wrocław | www.teatrpolski.wroc.pl/historia/scena-na-swiebodzkim


Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.