Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
WILLA KALLMEYERÓW - SIEDZIBA TEATRU PANTOMIMY
ul. Dębowa 16
Przez wiele lat, od momentu rozpoczęcia działalności, członkowie patomimy nie posiadali stałego miejsca spotkań. Na początku schronienia użyczył im klub studencki „Pałacyk”. Kiedy jednak podjęto w klubie prace remontowe, grupa znalazła azyl w budynku przy skrzyżowaniu ulicy Łaciarskiej z Oławską.
Dopiero, gdy okazało się, że zespół zaczyna odnośić wymierne sukcesy, w latach siedemdziesiątych władze miasta przekazały członkom teatru jedną z willi, usytuowaną w południowej części miasta.Budynek usytuowany w willowej dzielnicy Borek, w środkowej części posesji przy ul. Dębowej 16. Dom, obecnie pozostający w gestii Wrocławskiego Teatru Pantomimy został rozwiązany w trójpasmowym układzie wnętrz z centralnie zaplanowanym holem, który na pierwszej kondygnacji połączono sienią mieszczącą schody wyrównawcze z wejściem, zaprojektowanym na poziomie terenu, od strony zachodniej.
Po wschodniej stronie holu architekt zaprojektował jadalnię, która sąsiadowała od południa z salonem, natomiast od północy z pokojem dziennym. Od frontu budynku, po zachodniej stronie salonu zaplanowano kolejne dwa pokoje, z których jeden połączono z ogrodem zimowym. Na osi holu, w północnej części budynku ulokowano schody, a w północno-zachodnim narożu kuchnię. Na piętrze urządzono sypialnie, a w suterenie – pralnię, mieszkanie dozorcy i spiżarnię oraz składy. Zwartą dwukondygnacyjną bryłę ustawiono na naziemnej części sutereny, którą rozwiązano w formie cokołu, podkreślonego boniowaniem. Obie kondygnacje rozdzielono pasami gzymsów, całość wieńczyło rozbudowane belkowanie. Środkową partię elewacji frontowej wyeksponowano nieco wysuniętym ponad gzyms koronujący ryzalitem, ujętym z obu stron boniowanymi pilastrami. Kompozycja nie była symetryczna, bowiem po stronie wschodniej zakomponowano dwie osie okienne, zaś po stronie zachodniej przewidziano ogród zimowy, a nad nim dekoracyjną plakietę. Okna ozdobiono płycinami podokienników i naczółkami o formie gzymsów bądź segmentowymi. Dekoracja sprowadzająca się do wystroju architektonicznego, wyraźnie nawiązywała do klasycyzmu.