Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
CHORZÓW - BYTOM
6,262 km
Autor: Andrzej Linert
1.
TEATR ROZRYWKI | ul. Konopnickiej 1
Idea pierwszego zawodowego teatru w Królewskiej Hucie, dzisiejszym Chorzowie zrodziła się pod koniec XIX stulecia, kiedy to w 1898 r. Otto Mücke sporządził plany architektoniczne reprezentacyjnego czteropiętrowego Hotelu „Graf Reden”, przy zbiegu ulic Kattowizerstrasse z Schillerstrasse (dziś skrzyżowanie ul. Katowickiej z ul. Konopnickiej), Jego budowniczym był doświadczony miejscowy mistrz murarski Benno Grötschel, budowniczy nowego ratusza miejskiego z 1874 r. i gmachu liceum z 1889 r. Inwestorem gmachu był Franz Oppavsky. Koszt budowy wyniósł pół miliona marek. W otwartym w 1900 r. budynku znalazła się duża sala taneczno-teatralna, w której po roku wybudowano drugą kondygnacja lóż i zainstalowana elektryczna instalacja grzewcza, w miejsce początkowego ogrzewania parowego. Licząca od tej chwili ponad 2000 miejsc sala pomyślana została jako m. in. miejsce teatralnych występów zimowych. Z chwilą otwarcia hotel stanowił więc centrum życia kulturalnego miasta. W jego pomieszczeniach w 1901 r. znalazł swoją siedzibę „Oberschlesisches Volkstheater” („Górnośląski Teatr Ludowy”), pierwszy zawodowy teatr Królewskiej Huty/Chorzowa.
CZYTAJ DALEJ
0,429 km7 min
2.
CHORZOWSKIE CENTRUM KULTURY | Henryka Sienkiewicza 3
Kolejnym ważnym obiektem teatralnym Chorzowa jest były Dom Ludowy, współcześnie Chorzowskie Centrum Kultury. Chcąc go bliżej poznać, kierujemy się wzdłuż budynku Teatru Rozrywki ulicą Katowicką do Rynku i dochodzimy ul. Jagiellońską, a następnie Wolności do Chorzowskiego Centrum Kultury. W latach międzywojennych, początkowo Hotel „Graf Reden” był miejscem występów zawodowych teatrów polskich, niemieckich i żydowskich, a także rozwijającego się na terenie miasta polskiego ruchu społeczno-kulturalnego. Zmiana sytuacji nastąpiła w 1934 r., kiedy to otwarty został nowo wybudowany gmach teatralny przy ul. Sienkiewicza 3. Jego budowa miała poza aspektem politycznym, wymiar praktyczny, ambicjonalny i prestiżowy. Chodziło oto, aby Polacy na organizację własnych uroczystości państwowych i artystycznych nie musieli zabiegać o udostępnienie sali widowiskowej u niemieckich właścicieli Hotelu „Graf Reden”.
CZYTAJ DALEJ
5,19 km1h 34min
3.
BYTOMSKI TEATR TAŃCA I RUCHU „ROZBARK” | ul. Wojciecha Kilara 29
Spod gmachu Opery Śląskiej kierujemy się w stronę ul. Karola Miarki i po chwili skręcamy w prawo w ul. Dojazd. Dochodzimy nią do ulicy Wojciecha Kilara i skręcamy w lewo. Po przejściu kilkudziesięciu metrów pod numerem 29 znajdujemy siedzibę jednego z najmłodszych zespołów teatralnych na terenie miasta, tzw. Bytomski Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark”. Otwarty został w marcu 2014 r. i mieści się w dawnej Cechowni kopalni „Rozbark”. Jego lokum jest przykładem twórczego wykorzystania infrastruktury poprzemysłowej w pracy kulturalnej. Teatr posiada scenę i widownię na około 200 miejsc. Obok twórczości artystycznej prowadzi działalność społeczną i edukacyjną, w tym m. in. w zakresie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o elementy pantomimy, baletu klasycznego i tańca ulicznego.
0,643 km11 min
4.
OPERA ŚLĄSKA | ul. Moniuszki 21/23
Kolejny ważny w najbliższej okolicy Chorzowa obiekt teatralny znajdujemy w Bytomiu. W tym celu musimy wrócić na chorzowski Rynek i tramwajem nr 6 lub 19, udajemy się do Bytomia. Wysiadamy na placu gen. W. Sikorskiego w bezpośrednim sąsiedztwie Opery. Możliwy jest również dojazd autobusem nr 820 lub 830 z Katowic, z ul. Piotra Skargi do końcowego przystanku Bytom Dworzec. Dla zmotoryzowanych parking usytuowany jest obok gmachu Opery. Wjazd od strony ul. Powstańców Warszawskich, ul. Katowickiej (potem ul. Jagiellońską) lub ul. K. Miarki.