Orientacyjny czas spaceru: 1,5 godziny
AUTOR: Hubert Michalak, współpraca Małgorzata Bruder
POZA TRASĄ SPACERU
1) Biurowiec Hansa Poelziga (miejsce prób WTP), ul. Ofiar Oświęcimskich 38Jedno z najlepszych dzieł Hansa Poelziga, obiekt handlowo-biurowy z 1912 r., wzór dla przyszłych, wielofunkcyjnych domów towarowych. Po wojnie mieścił m.in. bank, Klub Studencki „Pałacyk”, Prokuraturę Apelacyjną oraz Miastoprojekt Wrocław – przedsiębiorstwo, którego głównym celem była odbudowa Wrocławia.
Gdy w styczniu 1958 r. Wrocławski Teatr Pantomimy stał się teatrem zawodowym, zaczął wynajmować od Miastoprojektu przestrzeń do prób. W budynku mieścił się również podręczny magazyn kostiumów i biuro Teatru. To tutaj powstawały kolejne przedstawienia aż do końca lat 60. Tu również Henryk Tomaszewski, w obliczu kłopotów mieszkaniowych, na pewien okres zamieszkał, zajmując lokum przy sali prób swojego Teatru.
2) Desa (obecnie: DAES), Plac Kościuszki 14
Najstarszy antykwariat sztuki we Wrocławiu. Placówka istnieje od ponad 60 lat. W 1992 r. miejsce zostało sprywatyzowane. Obecnie funkcjonuje jako DAES, wciąż zajmuje się handlem dziełami sztuki.
Tomaszewski był miłośnikiem zabawek i lalek. Z kolekcji, którą zapoczątkował powołano do życia Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu. Część zbiorów artysty oglądać można również w Muzeum Teatru we Wrocławiu. Swoje skarby przywoził z licznych podróży zagranicznych, ale też chętnie zaopatrywał się w bibeloty kupowane we wrocławskiej Desie. Przez dekady było to jedno z nielicznych w mieście miejsc, w których można było zaopatrzyć się w kolekcjonerskie okazy sztuki użytkowej.
3) Wrocławski Teatr Pantomimy, Aleja Dębowa 16
Do końca lat 60. przedstawienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy powstawały w dzierżawionej sali przy ul. Ofiar Oświęcimskich 38. W październiku 1969 r. administracja Teatru i przestrzeń prób zostały przeniesione do budynku przy Alei Dębowej 16, gdzie mieszczą się do dziś. Henryk Tomaszewski nie stawiał sztywnej granicy między życiem zawodowym i prywatnym. Gdy praca artystyczna i administracyjna zostały przeniesione, przeniósł on również swoje (tymczasowe) miejsce życia. W budynku przy Alei Dębowej znalazł na pewien czas swoją prywatną przestrzeń. Do dzisiaj zresztą część zespołu WTP zajmuje lokale w tym budynku, niejako „kontynuując tradycję”.