Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

PUBLICZNE SCENY RZESZOWA

0,748 km
Teatr w Rzeszowie ma za sobą kilka wieków historii. Nie każde zjawisko teatralne zostało tak samo dobrze udokumentowane, niektóre wciąż stanowić mogą obszar badań i dociekań. Teatr niezawodowy, objazdowy i szkolny odcisnęły w mieście ślad równie mocny co instytucjonalne sceny publiczne. Zachowane ślady nie pozostawiają jednak wątpliwości: teatralne życie miasta jest umocowane w jego historii.
 
AUTOR: Hubert Michalak
Orientacyjny czas spaceru: 1,5 h
  • 1.

    RYNEK (MIEJSCE SYMBOLICZNE) | Rynek

     

    Rynki średniowiecznych polskich miast były sceną plenerową masowych widowisk religijnych i przedstawień świeckich o mniejszej skali. Rynek w Rzeszowie nie stanowił wyjątku.

    Fara pw. śś Feliksa i Adaukta (obecnie kościół św. Wojciecha i św. Stanisława) wzniesiona w 1363 roku, istniała jeszcze zanim nastąpiła formalna lokacja miasta. To kościół regulował rytm widowisk plenerowych, przede wszystkim tych związanych z Wielkanocą: organizował i czuwał nad prawidłowym przebiegiem przedstawień, które miały uprzystępnić wiernym mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

    Rynki były również miejscami, w których odbywały się jarmarki i targi. W średniowiecznym Rzeszowie, mieście położonym, na szlaku Kraków – Lwów i w pobliżu Rusi Halickiej, kwitł handel w rozmaitych formach. Skupiska kupców i klientów przyciągały średniowiecznych artystów, którzy śpiewali, grali spektakle lalkowe i wykonywali sztuczki kuglarskie.

  • 2.

    TEATR MASKA | Ul. Adama Mickiewicza 13

    Nie byłoby Teatru Maska, gdyby nie Teatr Lalki i Aktora „Kacperek”, który Izabella Melińska założyła w 1953 roku w Powiatowym Domu Kultury w Jarosławiu. Przez 45 lat „Kacperek” objeżdżał miejscowości Podkarpacia grając w domach kultury, remizach i innych tego rodzaju miejscach. Wieloletnim dyrektorem teatru był Zbigniew Umiński. Przy kolejnych premierach pracowali m.in. Ali Bunsch, Wojciech Deneka, Jan Dorman, Aleksander Maksymiak, Jan Potiszil, Leokadia Serafinowicz, Wojciech Wieczorkiewicz. Przełom przyniósł rok 1999: zespół na stałe przeniósł się do Rzeszowa, gdzie otrzymał scenę – obecną siedzibę Teatru Maska, gmach, którego budowę rozpoczęto w latach 80. XX wieku (a w 2008 roku wzbogacono o małą scenę). Pierwszym dyrektorem rzeszowskiej sceny lalkowej był Maciej Korwin Tondera.
    Rzeszowska Maska eksploruje klasyczny repertuar dla młodych widzów proponując premiery oparte na znanych baśniach (Andersenowskie „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Dzikie łabędzie”, „Calineczka”). Pojawiają się też premiery znanych i kochanych przez widzów dzieł dramatycznych dla dzieci (np. „Tygrys Pietrek” Hanny Januszewskiej i Jana Wilkowskiego, „Tymoteusz wśród ptaków” Jana Wilkowskiego, „Szewc Kopytko i kaczor Kwak” Kornela Makuszyńskiego), a także propozycje dla dorosłych („Salome” Oscara Wilde’a, „Łysa śpiewaczka” Eugène’a Ionesco, „Białe małżeństwo” Tadeusza Różewicza). Ważne miejsce w repertuarze stanowi najnowsze dramatopisarstwo dla młodych widzów. Teatr został w 2023 roku nagrodzony za serię prapremier nowych sztuk dla dzieci i młodzieży oraz za konsekwencję i odwagę w promowaniu najnowszej polskiej dramaturgii. W rytm pracy instytucji wpisał się Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA, swoje miejsce znalazła tu Pracownia Dżepetta – muzeum lalek teatralnych.
     
  • 0,152 km
    2 min
  • 3.

    WOJEWÓDZKI DOM KULTURY (STUDIO OPEROWE) | Ul. Stefana Okrzei 7

    Początki pracy WDK to 1948 rok, gdy świetlica związkowa w Rzeszowie działalnością edukacyjną i artystyczną zastąpiła regularną działalność innych instytucji. Rok później świetlica stała się Powiatowym Domem Kultury Związków Zawodowych, w ramach którego uruchomiono m.in. Rzeszowski Zespół Pieśni i Tańca (pod kierownictwem artystycznym Bożeny Niżańskiej) i Zespół Tańca Ludowego Bandoska (istniejący do dzisiaj). A w 1952 roku powstał lokalny fenomen artystyczny – Studio Operowe.

    Inicjatywa instruktora muzycznego, Alojzego Łazarka, chór amatorski, rozrósł się aż do Studia Operowego przy WDK – a gdy w 1953 roku pomysł poparł dyrektor Józef Wójtowicz, nie było odwrotu od dalszego rozwoju przedsięwzięcia. Po 14 miesiącach prób, licznych konsultacjach i współpracach z artystami operowymi, pokazano premierę „Halki” (20 lutego 1954) z Janiną Maciejewską w tytułowej roli. Przedstawienie w siedzibie i w objeździe zostało zagrane 58 razy.

    Studio przygotowało m.in. „Toscę”, „Cud mniemany, czyli Krakowiaków i Górali”, „Królową przedmieścia”, „Sprzedaną narzeczoną”. Zespół pracował w trudnych warunkach, premiery pokazywano w czerwcu, gdy sezon teatralny zamierał. Ostatecznie, po czterech operach, czterech operetkach i dwóch wodewilach Studio Operowe zakończyło działalność w 1966 roku.

  • 0,31 km
    5 min
  • 4.

    TEATR IM. WANDY SIEMASZKOWEJ W RZESZOWIE | ul. Sokoła 7/9

    Obecny gmach teatru to połączenie dwóch budynków: Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (duża scena) i willi rodziny Holzerów (mała scena im. Zbigniewa Kozienia). Gmach „Sokoła” był miejscem prezentacji teatralnych od 1900 roku: to tam przyjeżdżały trupy, które wcześniej występowały w przypadkowych budynkach w mieście.
    W październiku 1944 roku uruchomiono w Sokole Teatr Narodowy w Rzeszowie pod dyrekcją Bogdana Proskurnickiego i z kierownictwem artystycznym Stefanii Gintel-Domańskiej. Z willą Holzerów połączono budynek w 1957 roku.
    Teatr Narodowy zmienił nazwę na Teatr Ziemi Rzeszowskiej, wreszcie, by uhonorować krótki czas dyrekcji wielkiej polskiej aktorki, nazwany został Teatrem im. Wandy Siemaszkowej – ta nazwa obowiązuje do dzisiaj. Współcześnie jedyny rzeszowski teatr dramatyczny stara się sprostać rozmaitym wyzwaniom nowoczesnego życia teatralnego i kładzie nacisk na popularyzację nowoczesnych propozycji artystycznych.
  • 0,286 km
    5 min

ZOBACZ INNE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH - „WSZĘDZIE WIDZĘ TEATR - PRZESTRZENIE TEATRALNE RZESZOWA”