Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH - „WSZĘDZIE WIDZĘ TEATR - PRZESTRZENIE TEATRALNE RZESZOWA”

1,129 km
W Rzeszowie widzowie mogą oglądać spektakle w dwóch teatrach instytucjonalnych – Teatrze im. Wandy Siemaszkowej i w Teatrze Maska. Ale to nie jedyne przestrzenie związane z prezentowaniem przedstawień w tym mieście. Chcecie poznać inne miejsca tworzące historię teatru w Rzeszowie? Zabierzcie na spacer nie tylko swoich najbliższych, ale też ulubione maskotki, figurki lub lalki – po drodze będziecie mieli dużo okazji do wspólnej zabawy!
 

Autorki: Katarzyna Piwońska, Aldona Szczygieł-Kaszuba
Czas trasy: 60 minut

Data publikacji: 21.09.2022

  • 1.

    Letni Pałac Lubomirskich | ul. Dekerta 2

    Pałac powstał na przełomie XVII i XVIII wieku i nazywany był też Teatrem Lubomirskich ze względu na fakt, że w jego największym, dwukondygnacyjnym pomieszczeniu znajdowała się scena. Arystokratyczna rodzina bardzo lubiła teatr i postanowiła organizować przedstawienia u siebie w domu. Moda na teatr pałacowy przyszła z Francji, gdzie na dworach wystawiano komedie, tragedie i balet.
     
    ZADANIE:
    Jak poruszają się tancerki i tancerze w balecie? Niech każdy z Was zaproponuje jedną figurę, która kojarzy się Wam z tańcem klasycznym. Nauczcie baletu Waszą zabawkę! Tak pokierujcie jej ruchem, by wykonała wszystkie figury, które zaprezentowaliście!
  • 0,227 km
    4 min
  • 2.

    I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego | ul. 3 Maja 15

    Szkoła powstała w 1658 r. i była prowadzona przez zakon OO. Pijarów. Jednym z elementów edukacji było przygotowywanie przedstawień z uczniami. Początkowo wystawiano sztuki na cześć rodziny Lubomirskich – fundatorów szkoły – oraz takie, które miały wychowywać uczniów i kształtować w nich wzorowe postawy religijne i obywatelskie, później zaczęto wystawiać tragedie i komedie.
     
    ZADANIE:
    Czy w Waszej szkole lub przedszkolu tworzycie spektakle? O czym chcielibyście zrobić swoje przedstawienie? Jaką historię chcielibyście opowiedzieć? Niech każdy z Was opowie pozostałym członkom rodziny o swoim pomyśle na spektakl i zaproponuje dla niego tytuł. A co z Waszą zabawką? O czym byłoby jej przedstawienie?
  • 0,379 km
    6 min
  • 3.

    Teatr im. Wandy Siemaszkowej | ul. Sokoła 7/9

    Od 1944 roku działa w Rzeszowie stały zawodowy teatr dramatyczny. A budynek, przed którym stoicie, powstał jeszcze wcześniej – pod koniec XIX wieku. Na tej scenie występują osoby dorosłe, które skończyły szkołę teatralną. Opowiada się tu różne historie, a podstawowym środkiem wyrazu jest słowo i ciało aktora, które stara się przekazywać różne emocje.
     
    ZADANIE:
    Pomyślcie o emocjach, które pojawiły się w Waszych historiach teatralnych. Następnie niech każdy spróbuje pokazać jedną z nich za pomocą swojego ciała – możecie w dowolny sposób używać min, gestów, głosu. Czy pozostałe osoby będą potrafiły odgadnąć, jaką emocje chcieliście zaprezentować?
    Sprawdźcie, czy Wasza maskotka też potrafi wyrażać emocje! Spróbujcie nią poruszać i dodawać dźwięk tak, by pokazać każdą z zaprezentowanych przez Was emocji. Jeśli nie przyszedł Wam do głowy żaden pomysł na emocje, skorzystajcie z naszych podpowiedzi: smutek, złość, strach, radość.
  • 0,523 km
    9 min
  • 4.

    Teatr Maska w Rzeszowie | ul. Mickiewicza 13

    Teatr Maska powstał w 1956 roku i wcześniej nosił nazwę Teatr Lalki i Aktora Kacperek. W budynku, który obecny kształt zyskał po wielu latach remontu, teatr gra od 2000 roku. Jest to teatr lalek, czyli taki, w którym na scenie występują nie tylko aktorzy, ale także lalki, figury i przedmioty. Aby mogły one przedstawić jakąś historię, muszą być animowane, czyli ożywiane przez aktorów. Oni dają im ruch i głos.
     
    ZADANIE:
    Zabawcie się w animatorów i ożywcie Waszą lalkę lub maskotkę. Wybierzcie kilka prostych czynności z Waszych historii i sprawdźcie, w jaki sposób możecie poruszyć Waszą zabawką, by mogła je wykonać.
     
     
    DODATKOWE ZADANIE DOMOWE:
    Pora na wielki finał naszego spaceru – zdobyliście podczas niego przeróżne sprawności przydatne na scenie! Macie umiejętności taneczne, pomysły na temat przedstawienia, wiecie, jak pokazywać różne emocje, umiecie animować lalki…
    Pora teraz połączyć je we wspólną etiudę teatralną, w której wystąpicie razem z Waszą zabawką. Opracujcie pomysł w drodze do domu i zaprezentujcie go na Waszej domowej scenie! A może stworzycie własny teatr, jak Lubomirscy w swoim Pałacu, i będziecie grać spektakle regularnie?

ZOBACZ INNE SPACERY

PUBLICZNE SCENY RZESZOWA