Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: SPACER Z PASJĄ

1,554 km
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach ma już ponad 60 lat. Czy wiecie, jak powstał? Jakie wydarzenia złożyły się na jego historię?Jak myślicie, co jest potrzebne do założenia teatru? Wsparcie władz, zaplecze lokalowe i finansowe? Na pewno tak. Lecz na cóż by się to wszystko zdało, gdyby nie było pasji i zaangażowania ludzi? To od nich wszystko się zaczęło!
Zapraszamy na spacer śladami ważnych dla „Kubusia” miejsc i wydarzeń, ale przede wszystkim śladami ludzi, którzy zapragnęli stworzyć teatr lalkowy. Może i Wy przy okazji odkryjecie swoje pasje?
 
 
 
 
Czas spaceru: 1,5 - 2 godz.
 
Autorki spaceru: Joanna Krukowska, Jolanta Świstak
 
  • 1.

    WOJEWÓDZKI DOM KULTURY | ul. Księdza Piotra Ściegiennego 2

    Powstanie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” związane jest z inną kielecką instytucją - Wojewódzkim Domem Kultury, w którym działał zespół teatralno-estradowo-poetycki. Była to grupa młodych ludzi, którzy nie posiadali ani pieniędzy, ani pomieszczeń, ale mieli za to wielką pasję i zapał do pracy. Marzyli o własnym teatrze. Pomimo braku wsparcia i na przekór wszelkim przeciwnościom założyli Amatorski Teatr Lalek, który w 1955 roku rozpoczął działalność jako Objazdowy Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. I tak „z poezji życia zrodził się teatr” – jak mawiał jego twórca i pierwszy dyrektor - Stefan Karski.

    Zadanie:

    Wojewódzki Dom Kultury posiada w swojej ofercie wiele działań kulturalnych. Poszukajcie w środku lub na zewnątrz budynku ogłoszeń z propozycjami różnych zajęć. Niech każdy z Was wybierze coś, co jest zgodne z jego zainteresowaniami. A może macie jakąś wspólną, rodzinną pasję? Poszukajcie czegoś, co lubicie razem robić/moglibyście razem robić. Czegoś, co Was łączy, jest dla Was ważne. Znajdźcie dogodną przestrzeń przed budynkiem WDK-u i stwórzcie z własnych ciał rzeźbę/pomnik ilustrujące tę czynność/zajęcie. Pamiętajcie, że pomniki się nie ruszają!

    Zrobione? Rozejrzyjcie się wokół. Czy widzicie w najbliższej okolicy jakiś pomnik? Podejdźcie do niego.

  • 0,075 km
    1 min
  • 2.

    POMNIK CZYNU LEGIONOWEGO | Plac im. Józefa Piłsdudskiego

    Twórcą i pierwszym dyrektorem „Kubusia” był Stefan Karski. Teatr był jego wielką pasją, ale Karski dał się też poznać jako patriota i społecznik. To głównie dzięki jego staraniom udało się odtworzyć, zniszczony podczas II wojny światowej, Pomnik Czynu Legionowego, pod którym teraz stoicie.
    Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięło imię „Kubuś” w nazwie kieleckiego teatru? Stefan Karski wybrał je nie bez powodu - tak nazywał się jedyny wóz pancerny w Powstaniu Warszawskim (Karski był jego uczestnikiem), a także samoloty zwiadowcze w Armii Andersa. Ciekawa inspiracja dla nazwy teatru, prawda?
    Zadanie:
    Stefan Karski był założycielem teatru, ale tworzył go razem z zespołem ludzi. A gdybyście i Wy założyli rodzinną ekipę pasjonatów? Jak byście się nazwali? Jeśli macie już nazwę, to wymyślcie też okrzyk, który będzie Was zagrzewał do realizowania i rozwijania Waszej rodzinnej pasji.
  • 0,411 km
    7 min
  • 3.

    DWOREK LASZCZYKÓW | ul. Jana Pawła II 6

    W tym pięknym dworku przez pewien czas mieszkała Helena Naksianowicz - zasłużona dla Kielecczyzny artystka, scenografka teatralna, malarka i poetka, która przez 24 lata związana była z teatrem „Kubuś”. W tym czasie zaprojektowała 61 scenografii do sztuk lalkowych! Przez jakiś czas udostępniała „Kubusiowi”, zmagającemu się wtedy z ogromnymi problemami lokalowymi, własne mieszkanie w Dworku Laszczyków, w którym urządzono tymczasową pracownię plastyczną.
    Zadanie:
    Dworek i jego otoczenie skrywa wiele, wartych odkrycia, zakamarków. Poszukajcie ciekawych przestrzeni, faktur, zapachów. Znajdźcie miejsce, które mogłoby być scenografią do spektaklu. Wyobraźcie sobie, że w dworku dawno temu mieszkała rodzina, która miała taką samą pasję, jak Wy. Najpierw opowiedzcie o nich historię. Zastanówcie się, jak żyli, wyglądali, czego używali, a przede wszystkim, w jaki sposób realizowali swoją pasję? Następnie wcielcie się w role i odegrajcie scenę! Koniecznie wymyślcie tytuł dla tej etiudy!
  • 0,368 km
    6 min
  • 4.

    Teatr im. Stefana Żeromskiego | ul. Henryka Sienkiewicza 32

    Przez pierwszych 37 lat swojej działalności „Kubuś” nie posiadał własnej siedziby, dlatego był teatrem objazdowym. Spektakle wystawiał przede wszystkim w terenie, docierając do najmniejszych nawet miejscowości. Dzięki wieloletnim staraniom ówczesnej dyrektor Ireny Dragan, która pełniła tę funkcję przez 30 lat, (zrealizowała też w tym czasie wiele przedstawień jako reżyser i autor adaptacji scenicznych), teatr doczekał się swojej siedziby przy ulicy Dużej dopiero w 1992 roku. Do tego czasu próby i spektakle odbywały się w różnych miejscach, m.in. w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

    Zadanie:

    A może i Wy skorzystacie z gościnności Teatru im. Stefana Żeromskiego i wystawicie w nim swój spektakl? Na początek stwórzcie teatralny afisz. Najpierw możecie obejrzeć te, które już wiszą - niech będą Waszą inspiracją. Macie już opowieść i tym samym tytuł spektaklu oraz nazwę Waszej grupy. A na pewno znajdziecie kartkę i ołówek. Powieście afisz, a w domu koniecznie zróbcie próbę!

  • 0,331 km
    6 min
  • 5.

    WZGÓRZE ZAMKOWE | ul. Zamkowa 1

    „Kubuś” przeszedł długą drogę. Z małego teatru, wyłącznie objazdowego, z biegiem lat przerodził się w prężnie działającą, dużą instytucję kultury. Obecna siedziba jest już dla niego pod wieloma względami niewystarczająca, dlatego „Kubuś” pod kierownictwem aktualnego dyrektora Roberta Drobniucha znalazł sobie inne, niezwykle urokliwe, tętniące życiem artystycznym i dające mu większe możliwości miejsce. Nowa siedziba teatru powstanie na Wzgórzu Zamkowym. Stojące tu dwa XVIII-wieczne budynki: dom starosty oraz budynek dawnej kuźni, stajni i wozowni zostaną przebudowane na potrzeby teatru. Oddanie do użytku nowej siedziby kieleckiego teatru lalkowego zaplanowane jest na rok 2020.

    Zadanie:

    Jak myślicie, jak będzie wyglądać nowa siedziba? Jakie będą w niej przestrzenie i kto będzie w nim pracować? A może któryś z teatralnych zawodów ma związek z Waszą pasją? Czy chodzenie do teatru może przerodzić się w pasję? Czy to możliwe w Waszym przypadku?

    Wykonajcie projekt swojego wymarzonego teatru lalkowego i wyślijcie go lub przyniesiecie do aktualnej siedziby teatru „Kubuś”. To może być rysunek, grafika komputerowa, kolaż, opis, wiersz lub inna forma prezentacji. Projekty pokażemy na teatralnym facebooku. Nie zapomnijcie ich podpisać (imię i nazwisko, wiek, miasto).

  • 0,369 km
    6 min
  • 6.

    Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" | ul. Duża 9

    Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach jest jedynym w województwie świętokrzyskim profesjonalnym teatrem lalkowym. Swoją działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury prowadzi nieprzerwanie od 1955 roku. Założył go Stefan Karski, który był dyrektorem teatru do 1973 roku. On też nadał teatrowi nazwę, nieco przewrotnie, bo pod wesołym zdrobnieniem popularnego imienia zawarł nawiązanie do trudnej polskiej historii. Tak nazywał się jedyny wóz pancerny w Powstaniu Warszawskim (w którym Karski walczył), a także samoloty zwiadowcze w Armii Andersa.

    Początki „Kubusia” nie były łatwe, przede wszystkim z powodu braku siedziby. Teatr funkcjonował objazdowo, występował gościnnie. Z czasem, mimo rozmaitych trudności, stawał się coraz bardziej rozpoznawalny i lubiany, wzrastał jego poziom artystyczny. W 1965 roku stał się instytucją państwową, otrzymał pierwsze pomieszczenia, choć jeszcze wciąż nie własną scenę. Dopiero w 1992 roku, dzięki determinacji i wieloletnim staraniom ówczesnej dyrektor Ireny Dragan, udało się pozyskać obecną siedzibę, ale nie w nowo wybudowanym, lecz w adaptowanym na potrzeby teatru budynku przy ulicy Dużej 9.